Wokół TarasinaUrodziny Tarasina 11.09.2021

Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa będzie miała swoją wyjątkową odsłonę w przestrzeni Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Narodowy Instytut Dziedzictwa jako hasło przewodnie tegorocznych wydarzeń zaproponował: „Smaki Dziedzictwa”. Wieloznaczność pojęcia „smak” dała nam impuls, by przygotować dla Państwa prawdziwe święto. Bo przecież smakowanie to też przeżywanie, doznawanie wrażeń, na które składać się mogą „smaki” muzyczne, plastyczne, literackie, ale oczywiście także te związane bezpośrednio z kulturą wspólnego stołu.

Spotkajmy się przy okazji 95 urodzin Jana Tarasina – malarza, grafika, teoretyka sztuki – który przyszedł na świat 11 września 1926 roku w Kaliszu. Święto naszego patrona, którego imię Galeria nosi od 11 lat, będzie okazją by słowo „smak” odmienić na wiele sposobów. A skoro urodziny, to pojawią się torty i wypieki kaliskie, wytwarzane przez lokalnych cukierników. W ten symboliczny sposób zadedykujemy Państwu nasze smaki, ale także otworzymy przestrzeń do wymiany i prezentacji Państwa upodobań w materii zwanej smakiem.

P R O G R A M  11.09.2021 (sobota)

„Smaki Dziedzictwa” czyli Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 – URODZINY TARASINA

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu pl. św. Józefa 5

g. 13-16 SMAKI SZTUKI – Hyde Park

g. 16-18 ALFABET SZTUKI – warsztaty z sitodruku

g. 19-20 HAPPY END – promocja wydawnictw Galerii

g. 20-22 SMAKI MUZYKI – winyl Hyde Park

Pierwszą propozycją w programie będzie Hyde Park pt. SMAKI SZTUKI. Otwarte spotkanie, na którym każdy w ciągu
5 minut będzie mógł zaprezentować przyniesione przez siebie dzieło sztuki lub jego reprodukcję. Wypowiedzi będą nagradzane kawałkiem urodzinowego tortu Jana Tarasina. Chcemy podyskutować z Państwem, co nadal jest wartościowego w sztuce, co pozostaje niezmienne i cenne, a co zmieniło się diametralnie i bezpowrotnie.

Kolejna propozycja tego dnia, to warsztat sitodruku pt. ALFABET SZTUKI, podczas którego każdy uczestnik będzie mógł nadrukować fragment pracy Jana Tarasina na koszulkę, lnianą torbę lub inną tkaninę metodą sitodruku.

Wieczorową porą, przy kolejnym torcie kaliskim, będziemy sprawdzać jak smakuje HAPPY END. Zaproponujemy Państwu przegląd galeryjnych katalogów oraz płyt cd, które powstały w naszej Galerii w okresie ostatnich dwóch lat i towarzyszyły naszym wystawom oraz wydarzeniom. Po raz pierwszy zaprezentujemy audiobook pt. „Ciemność i pleśń” według opowiadania Stanisława Lema w aranżacji Łukasza Glapki i Wojciecha Masacza, a także przypomnimy zapis koncertu Tomka Wolffa „Happy End”.

Akcentem zamykającym nasze świętowanie będzie nocny WINYL HYDE PARK – SMAKI MUZYKI, podczas którego zaprosimy właścicieli ciekawych, artystycznych kolekcji płyt winylowych, które przechowywane są w zakamarkach domów, aby podzielili się swoją pasją. Każdy będzie mógł przez 10 minut zaproponować nam wybrane przez siebie utwory. Udział w winylowym Hyde Parku będzie nagradzany kawałkiem tortu Jana Tarasina i owacjami.

Zwykło się mówić, że każdy ma swój smak, i że wraz z upływem czasu oraz zmianą przestrzeni, smak może się zmieniać. Poznawanie nowych smaków jest domeną ludzi ciekawych świata. Mówi się, że aby dobrze poznać ludzi i ich kulturę, warto usiąść z nimi do wspólnego stołu. Zapraszamy wszystkich Państwa do naszego symbolicznego stołu, przy którym wspólnie będziemy mogli poczęstować się tym, co sprawia, że nie tylko jedzenie ma w życiu smak.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.