NOC MUZEÓW W GALERII – 18 maja 2024

NOC MUZEÓW to ogólnopolska akcja, w którą jak co roku włącza się także Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

W sobotni wieczór 18 maja 2024 roku, od godziny 18.00, zwiedzić będzie można siedzibę Galerię przy pl. św. Józefa 5, gdzie prezentowana jest wystawa  Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec „Ćwiczenia z uważności” oraz znajdujący się przy ul. Śródmiejskiej 31, project-room, którego remont i adaptacja zostały właśnie zakończone. Jest to przestrzeń przeznaczona na działalność LABORATORIUM SZTUKI, naszego cyklicznego projektu edukacyjnego skierowanego do wielu grup wiekowych.

Prezentowana w Galerii wystawa „Ćwiczenia z uważności“ to rozmowa pomiędzy dwoma artystkami: Teresą Starzec – malarką i mamą oraz Alicją Bielawską – rzeźbiarką i córką. Prace obu artystek, choć formalnie różne, są efektem tytułowej uważności czyli sposobu odbierania otaczającej nas rzeczywistości i przetwarzania jej na język sztuki. W Kaliszu prezentowane są obrazy Teresy Starzec wykonane w ciągu ostatnich kilku lat a także instalacje oraz rzeźby autorstwa Alicji Bielawskiej – niektóre stworzone specjalnie z myślą o przestrzeni Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Jednymi z nich są zaprojektowane przez artystkę obiekty, które mają zachęcić widzów do interakcji i ćwiczenia własnej uważności odbioru otoczenia, tu i teraz.

Sobotni wieczór 18 maja to wyjątkowa okazja do poznania projekt-roomu Galerii zlokalizowanego przy ul. Śródmiejskiej 31. Miejsce to stworzone zostało do prowadzenia warsztatów i rezydencji artystycznych.  Odbywać będą się tu zajęcia w ramach LABORATORIUM SZTUKI – cyklicznego projektu edukacyjnego Galerii. Chcemy również aby ta utożsamiana z instytucją przestrzeń, stała się polem zróżnicowanych działań artystycznych, których beneficjentem będą kaliszanie a także artyści zapraszani do Kalisza na pobyty studyjne, połączone z prowadzeniem warsztatów. Niewątpliwym uatrakcyjnieniem wizyty w project-roomie w Noc Muzeów, będzie pokaz wideo-realizacji autorstwa Agi Jarząb i Maćka Bączyka czyli duetu artystycznego kinoMANUAL. Zaprezentujemy oparte na wykorzystaniu analogowych form animacji projekty, powstałe na jubileusz 45-lecia Galerii a także w ramach warsztatów z animacji techniką non-camera  dla uczestników LABORATORIUM SZTUKI.

O godzinie  21.00, w Zielonej Strefie Galerii, zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Kina (na) Sztuki. Zaprezentujemy dokument Pawła Łozińskiego zatytułowany „Film balkonowy”. Seans filmowy będzie okazją do poznania ludzkich historii i emocji, pozyskanych przez reżysera filmu w nietypowy sposób i ukazanych z niecodziennej perspektywy.

W sobotę 18 maja o godzenie 12.00 zaprosimy dzieci wraz z opiekunami do Zielonej Strefy Galerii na twórcze działanie pt. „Jak z fragmentów stworzyć całość – fraktale, rośliny i kosmos”. Będą to czwarte z cyklu warsztatów towarzyszących wystawie „Ćwiczenia z uważności”. Udział w zajęciach będzie możliwy tylko na podstawie wejściówek. Warsztaty poprowadzi Ewa Kopeć, edukatorka Galerii, która koordynuje zapisy na te zajęcia.

Zapraszamy serdecznie na wszystkie przygotowane przez Galerię wydarzenia. Ufamy, że będą one doskonałą okazją do bliskich spotkań ze sztuką i kulturą, a co za tym idzie do osobistych ćwiczeń z uważności.

Partnerem wystawy Alicji Bielawskiej i Teresy Starzec „Ćwiczenia z uważności” oraz towarzyszącego jej programu edukacyjno-animacyjnego jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i STU ERGO Hestia S.A. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

PROGRAM NOCY MUZEÓW  w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, pl. św. Józefa 5

18 maja 2024 (sobota)

  • 12.00  „Jak z fragmentów stworzyć całość – fraktale, rośliny i kosmos” – warsztat dla dzieci wraz z opiekunami (wejściówki dla 10 osób pod numerem tel. 516 190 221 – edukatorka:  Ewa Kopeć)
    Zielona Strefa Galerii, pl. św. Józefa 5
  • 18.00  „Ćwiczenia z uważności” Alicji Bielawskiej i Teresy Starzeć – udostępnienie wystawy dla zwiedzających, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5
  • 18.00 Laboratorium Sztuki – otwarcie, ul. Śródmiejska 31
  • 21.00 „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego – pokaz filmu w ramach cyklu „Kino (na) Sztuki”, Zielona Strefa Galerii, pl. św. Józefa 5