NOC MUZEÓW 15.05.2021

PROGRAM NOCY MUZEÓW

g. 18.00 otwarcie Galerii dla zwiedzających

g. 19.00 promocja wydawnictw artystycznych z udziałem zaproszonych Gości: Anny Tabaki, Przemysława Dunaja i prof. UAM dr. hab. Macieja Guźniczaka – wstęp wolny

g. 21.00 seans głębokiego słuchania – premierowa emisja słuchowiska: Ciemność i pleśń  na podstawie opowiadania Stanisława Lema pod tym samym tytułem / realizacja Łukasz Glapka i Wojciech Masacz – obowiązują wejściówki

Wydarzenie odbywa się hybrydowo: na patio Galerii z równoległą emisją słuchowiska na kanale YouTube Galerii Sztuki im. Jana Tarasina – link do transmisji poniżej:
https://tarasin.pl/ciemnosc-i-plesn/

g. 22.00 Utwory na taśmę i komputer – koncert performatywny / Giper – obowiązują wejściówki
Dla wszystkich widzów, którzy nie będą mogli zasiąść na naszym patio, artysta przygotował set muzyczny, który wyemitowany będzie równolegle na kanale YouTube Galerii Sztuki im. Jana Tarasina – link do transmisji poniżej:
https://tarasin.pl/utwory-na-tasme-i-komputer-koncert-performatywny-gipera/

Na udział w obu powyższych punktach programu obowiązują bezpłatne wejściówki – rezerwacja telefoniczna pod numerem: 62 7674081 lub 519 581 750

W sobotę 15 maja 2021 roku Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza na wyjątkową edycję „Nocy Muzeów 2021”. Wydarzenia tego wieczoru będą odbywać się hybrydowo.

Premierowa emisja słuchowiska „Ciemność i pleśń”  na podstawie opowiadania Stanisława Lema pod tym samym tytułem, odbędzie się z częściowym udziałem publiczność na patio Galerii. Dla pozostałych widzów i słuchaczy słuchowisko zostanie wyemitowane równolegle na kanale YouTube Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. Tym wydarzeniem Galeria chce włączyć się w obchody Roku Lema, który organizowany jest przy okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Za realizację słuchowiska „Ciemność i pleśń” odpowiadają dwaj kaliscy twórcy: Łukasz Glapka – artysta obrazu i dźwięku oraz Wojciech Masacz – aktor kaliskiego teatru i lektor. Do tej pory zrealizowali wspólnie cztery projekty: w 2020 roku nagrali słuchowisko „Undula” na podstawie opowiadania Brunona Schulza oraz „Nad Bałtykiem” na podstawie noweli Tadeusza Micińskiego. Rok 2021 przyniósł adaptację opowiadania „Kochanka Szamoty” Stefana Grabińskiego oraz realizację słuchowiska „Ciemność i pleśń” według opowiadania Stanisława Lema. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zorganizowała wraz z twórcami wyjątkowy wieczór ze słuchowiskiem. Wydarzenie to będzie oficjalnie odnotowane na stronie https://roklema.pl/ a trwałym śladem po tym wyjątkowym wieczorze będzie wydawnictwo płytowe z pełną rejestracją słuchowiska.

W drugiej części Nocy Muzeów Łukasz Glapka, działający pod pseudonimem Giper, autor kilku wideoklipów, muzyki do instalacji i performansów artystycznych, realizator filmów autorskich oraz kilku słuchowisk da koncert performatywny, który będzie sonorystyczną podróżą przez jego własne eksperymenty i fascynacje muzyczne i filmowe. Koncertowi towarzyszyć będą oryginalne wizualizacje autorstwa Łukasza Glapki, który współtworzy projekty muzyczne: Kurz & SZUMiKURZ.

Łukasz Glapka, autoportret

Łukasz Glapka – urodził się w 1983 roku w Kaliszu, gdzie mieszka i pracuje. Działania artystyczne pod pseudonimem giper_lab realizuje w sferze obrazu i dźwięku. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do Nitka (2018) prezentowanego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w ramach otwartego przewodu doktorskiego Anny Wytych-Wierzgacz oraz ścieżki dźwiękowej do wystawy Bogny Rząd „Genesis” (2019) w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. W 2019 roku w ramach Nocy Muzeów w tejże Galerii odbył się pokaz projekcji wideo i teledysków jego autorstwa (pseud. giper_lab). W tym samym roku zrealizował ścieżki dźwiękowe do koncertu zespołu Kurz oraz performansów „Napięcia” i „Tropienie”. W 2020 roku zaprezentował w ramach multimedialnej wystawy PRÓBA 2020 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina wideo pt. „notatki listonosza Baltazara K.”.

Wojciech Masacz, fot. Bartek Warzecha

Wojciech Masacz – aktor, lektor, prywatnie mąż i tata. Urodził się w 1979 roku w Szczecinie.
W roku 2000 zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, a także jako lektor-wolontariusz wziął udział w organizowanym przez Adama Grudzińskiego Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie. W tym samym roku został przyjęty do PWST w Krakowie (obecnie AST). Gdzie w trakcie studiów jako lektor nawiązał współpracę z Radiem Kraków i telewizją TVN (po wygranym castingu nagrywał jako głos ostatniej edycji programu „Nauka Jazdy”) a w Radiu Kraków ukończył warsztaty „Praca z mikrofonem” pod opieką Pani Romany Bobrowskiej – reżyserki radiowej, autorki wielu słuchowisk. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w 2004 roku stał się dla Wojciecha Masacza aktorskim domem, przygoda ta trwa już blisko 17 lat. Współpracuje z internetowym bankiem głosów Mikrofonika. Kilkakrotnie brał udział w projekcie „Nasze Czytanie” (nagrania lektur szkolnych) poznańskiej Fundacji Słowo i Kropka, gdzie obok m.in. Tomasza Knapika, Joanny Kołaczkowskiej i wielu innych czytał rozdziały „Lalki”, „Ani z Zielonego Wzgórza” czy „Opowieści wigilijnej”. Jego głos można spotkać zarówno w produkcjach reklamowych jak i audiobookach dostępnych m.in. na stronie Audioteki. W marcu 2020 został zaproszony do udziału w projekcie „Próba” – pierwszym słuchowisku nagrywanym całkowicie zdalnie, reżyserowanym przez Piotra Świątkowskiego z Radia Poznań. Dwa lata temu razem z kaliskim twórcą Łukaszem Glapką rozpoczęli pracę nad swoim pierwszym wspólnym słuchowiskiem: „Undula” na podstawie opowiadania Brunona Schulza. W 2019 roku Wojciech Masacz otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Kalisza.