„Mikrohistorie” Łukasza Glapki

12 grudnia 2024 (czwartek) o g. 18.00 zapraszamy na krótkie spotkanie autorskie z Łukaszem Glapką, twórcą wystawy „Totem / Sztandar, Shell Shock i Zabawki”, którą prezentujemy obecnie w Galerii Pulsar. Ten wieczór w Galerii będzie okazją do rozmowy o najmniejszym w naszej historii wydawnictwie, towarzyszącym wystawie artysty.

Będziemy mogli się przyjrzeć bliżej artefaktom, które wypełniły zawartość książeczki oraz zobaczyć te elementy, które nie trafiły na wystawę, ale pozostają dla Łukasza Glapki swego rodzaju zaczynem, potencjalnym tworzywem oraz inspiracją.

Czwartkowe spotkanie będzie także okazją do zdobycia limitowanej edycji wydawnictwa, własnoręcznie numerowanej przez artystę i opatrzonej oryginalną pieczątką, zaprojektowaną specjalnie na wystawę.

Pomysłodawcą mikroartbooka jest sam artysta, natomiast za projekt graficzny książeczki i pieczątki odpowiada Daniel Szwed.

Łukasz Glapka 

Urodził się w 1983 roku w Kaliszu, gdzie mieszka i pracuje. Działania artystyczne pod pseudonimem giper_lab & Baltazar Karafka realizuje w sferze obrazu i dźwięku. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku za film „Laboratorium”. Jest współautorem i montażystą ścieżki dźwiękowej do spektaklu „Nitka” (2018) prezentowanego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w ramach otwartego przewodu doktorskiego Anny Wytych-Wierzgacz, oraz ścieżki dźwiękowej do wystawy Bogny Rząd „Genesis” (2019), prezentowanej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. W 2019 roku, w ramach Nocy Muzeów, w tejże Galerii odbył się pokaz projekcji wideo i teledysków jego autorstwa (pseud. giper_lab). W tym samym roku zrealizował ścieżki dźwiękowe do koncertu zespołu Kurz oraz performansów „Napięcia” i „Tropienie”. W 2020 roku zaprezentował w ramach multimedialnej wystawy PRÓBA 2020 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu wideo pt. „notatki listonosza Baltazara K.” W 2021 roku jego praca wideo „Ophthalmos”, otrzymała wyróżnienie honorowe na Kaliskim Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2021” zorganizowanym przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina. W tym samym roku wydane zostało przez tę Galerię, na płycie cd, słuchowisko „Ciemność i pleśń” na podstawie opowiadania Stanisława Lema pod tym samym tytułem. Łukasz Glapka jest autorem muzyki i zrealizował dźwięk to tego słuchowiska. Podobnie jak do trzech innych słuchowisk: „Undula” wg opowiadania Brunona Schulza, „Nad Bałtykiem” wg noweli Tadeusza Micińskiego i „Kochanka Szamoty” wg opowiadania Stefana Grabińskiego. Przy wszystkich współpracował z aktorem Wojciechem Masaczem.

W 2023 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za pracę pt. „List do dziewczynki w czerwonej sukience”, zaprezentowaną na Kaliskim Biennale Sztuki A-Kumulacje 2023, którego publiczność również nagrodziła tą pracę swoimi głosami. W 2024 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Kalisza.