„Message” Janusza Kokota w ramach Postoju ze Sztuką

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, od 21 października do 27 listopada 2021 roku, będzie miała miejsce wystawa prac związanego z Kaliszem malarza i rysownika, Janusza Kokota.  Artysta zatytułował wystawę „Poza horyzont” i jak sam pisze w tekście wiodącym do tej prezentacji, „jest to wyraz tęsknoty za przekraczaniem granic i odkrywaniem nieznanego… w sobie samym”.

W ramach cyklu Postój ze Sztuką, w wiatach wybranych przystanków autobusowych, prezentowane są prace z cyklu „Message”, który w rozbudowanej formie zobaczyć można w siedzibie Galerii, przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu. Kompozycja ta składa się z ponad trzydziestu części i jest rodzajem korespondencji z twórczością amerykańskich artystów dwudziestego wieku. Wszystkie elementy poliptyku ukrywają litery, z których jak z ruchomych czcionek, można składać konkretne słowa. Jednakże zamysł artystyczny jej autora, związany jest bardziej z przekazaniem wiadomości dotyczących estetyki obecnej w sztuce amerykańskiej dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Widzowie bez trudu odnajdą tu odniesienia do twórczości Franza Kline’a, Kennetha Nolanda, Jacksona Pollocka, Franka Stelli i wielu innych. Zadaniem poszczególnych obrazów z kompozycji, nie jest cytowanie czy naśladowanie prac tych artystów, tylko odnoszenie się do ich ekspresji i ducha.

Oto jak o poliptyku „Message” pisze sam jego autor: „Kiedy jako szesnastoletni uczeń liceum plastycznego po raz pierwszy stanąłem przed pracami owianych sławą amerykańskich artystów dwudziestego wieku, nic nie wskazywało na to, że po latach zrodzi się we mnie pragnienie nawiązania dialogu z ich twórczością, ponieważ poza rozmiarami obrazów niewiele mnie w nich pociągało.
Kompozycja „Message” składająca się z ponad trzydziestu części jest rodzajem korespondencji z ich twórczością. Wszystkie elementy poliptyku są literami i można z nich jak z ruchomych czcionek składać konkretne słowa, ale mój zamysł artystyczny związany jest bardziej z przekazaniem wiadomości dotyczących estetyki obecnej w sztuce amerykańskiej dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Widzowie bez trudu odnajdą tu odniesienia do twórczości Franza Kline’a, Kennetha Nolanda, Jacksona Pollocka, Franka Stelli i wielu innych. „Puste miejsca kompozycji” można bowiem przypisać twórczości Warhola, Kooninga, Newmana i innych wielkich, a w mojej pracy nieobecnych. Poszczególne obrazy nie cytują ani nie naśladują ich prac. Odnoszą się raczej do ich ekspresji i ducha”.  

Janusz Kokot urodził się w Kaliszu w 1960 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Artystycznym. Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1988-2020 zrealizował 19 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem 13 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.

 Nagrody i wyróżnienia
• 1990 – III Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Lublin – wyróżnienie
• 1991 – II Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – nagroda
• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Częstochowa 91”, Galeria Bon Art, Częstochowa, – wyróżnienie honorowe, nagroda fundowana
• 1992 – III Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1993 – XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała – wyróżnienie
• 1994 – IV Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1997 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – 2 nagroda
• 2000 – Triennale z martwą naturą, Sieradz –  2 nagroda
• 2003 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – wyróżnienie honorowe
• 2006 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• 2012 –  Kaliskie Biennale Rysunku i Grafiki „Próba 1”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – Grand Prix
• 2017 –  Kaliskie Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – wyróżnienie

Lista przystanków, na których prezentowany jest Postój ze Sztuką

Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: pl. Jana Pawła 2)

Swojego wsparcia w organizacji wystawy udzielili Fundacja BLESS oraz firma IGNASZAK auto salony.