Laboratorium Sztuki 2022/2023 – podsumowanie działań

Od 1 do 16 czerwca 2023 roku w Palerii Pulsar ma miejsce prezentacja multimedialna, która jest podsumowaniem działań w ramach tegorocznej edycji warsztatów edykacyjnych LABORATORIUM SZTUKI.

Laboratorium Sztuki jest integralną przestrzenią edukacyjną Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w której mogą się spotkać odmienne postawy twórcze i światopoglądowe, odrębne sposoby interpretacji rzeczywistości. Tu, z jednej strony uczestnicy poznają i rozwijają techniki warsztatowe, z drugiej natomiast, dzięki zadaniom konceptualnym podejmują zagadnienia, które są dla nich inspiracją i ważnym powodem do twórczych działań.
Do najważniejszych założeń warsztatów należy: pokonywanie i przełamanie myślenia schematycznego, konstruowanie formy  i abstrakcyjne ujmowanie problemu, a jednocześnie przypomnienie takich podstawowych zasad rysunku jak kompozycja, forma, walor.


W minionym roku, poszukiwaliśmy  idei przekazu adekwatnego do obrazu. Skupialiśmy się na szybkiej i dynamicznej pracy z wykorzystaniem różnych środków, takich jak farby, spraye, taśmy, folie, artefakty znalezione wokół – materiały, za pomocą których w sposób zaskakujący, można budować przestrzeń, formę rysunku, jednocześnie dbając o natężenia, korespondencję i wzajemne oddziaływanie wykorzystywanych materiałów. Staraliśmy się stworzyć  takie sytuacje twórcze, które sprzyjają poszukiwaniom indywidualnego, własnego języka i form aktywności.
Niezmiernie ważne dla dydaktyki są również ćwiczenia o charakterze technologicznym, służą one zapoznaniu się z różnymi technikami rysunkowymi, a także tymi z pogranicza rysunku i malarstwa oraz rysunku i grafiki.
Pracowaliśmy  w pięciu grupach wiekowych: 9 – 10 lat, 9 – 12 lat, 13 – 18 lat, Grupie Młodzież i dorośli prowadzonych  przez Ewę Kopeć oraz grupie 40+ prowadzonej przez Natalię Czarcińską.
Zajęcia odbywały się w przestrzeni Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, UAM w Poznaniu, w instytucjach kultury, w plenerze i pracowniach artystów. W ramach programu kultywowania idei „mistrz-uczeń” uczestnicy mieli okazję spotykać się z interesującymi ludźmi, pedagogami i twórcami, w celu poszerzenia swojej wiedzy o rysunku i sztuce.  Do takich ciekawych wydarzeń należały warsztaty prowadzone przez Dagny Szwed, Katarzynę Przezwańską czy Ziemowita Fincka.

Ewa Kopeć – edukacja artystyczna

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.