Katalog z wystawy Artura Żmijewskiego „Miłe złego porządki”

Prezentujemy katalog kilkudziesięciu czarno-białych fotografii Artura Żmijewskiego, będący zapisem prac prezentowanych na wystawie „Miłe złego porządki”, która miała swoją premierę w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w okresie: 15.10.-28.11.2020.

W swoim tekście autorskim do wystawy Artur Żmijewski napisał wówczas: „Myślę, że już żyjemy w świecie głęboko straumatyzowanym wszechobecnością gwałtu i przemocy. Ona przenika rzeczywistość, jest obecna wszędzie z różnym natężeniem. Jej ślady – przede wszystkim bezradność wobec niej – np. gdy przemocy używają najważniejsi politycy – zostają w nas i pogłębiają stres”.

Artysta w sposób symboliczny sygnalizuje nam wszechobecność gestów związanych z użyciem siły. Pomaga w tym użyta przez Artura Żmijewskiego technika chronofotografii, dzięki której na pracach prezentowanych w katalogu, widzowie mają możliwość naocznie sprawdzić trajektorie utrwalonych gestów.

Katalog wydany jest na wyjątkowym, czarnym papierze o specyficznych właściwościach, który powoduje, iż zmieszczone w nim fotografie emitują światło utrwalone w procesie twórczym.
Katalog jest szyty metodą szwajcarską, ma format 20×25,5 cm, na okładce znajdują się dwie wersje językowe (polska i angielska) tekstu kuratorskiego, autorstwa Artura Żmijewskiego, jaki towarzyszył wystawie prac w Galerii.

Artur Żmijewski

Artysta sztuk wizualnych związany z Fundacją Galerii Foksal, jeden z przedstawicieli sztuki krytycznej w Polsce. W latach 1990-95 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Filmem „Powtórzenie” reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Od 2006 roku był przez kilka lat redaktorem artystycznym pisma „Krytyka Polityczna”. Dziś współpracuje z nim jako szeregowy redaktor. Jest laureatem prestiżowej nagrody Ordway Prize (2010) przyznawanej wspólnie przez New Museum w Nowym Jorku oraz organizację Creative Link for the Arts; nagrody Fondazione Sandretto Re Rebaudengo Per L’Arte w 2000 roku oraz nagrody TVP Kultura w kategorii „Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne”. Do jego najgłośniejszych prac należą: Oko za oko (1998), Berek (1999), Lekcja śpiewu 2 (2003), KR WP (2000), Na spacer (2001), Nasz Śpiewnik (2003), 80064 (2004), Polak w szafie (2006), Katastrofa (2010), Msza (2011). Jest także autorem filmu Oni pokazywanego w ramach Documenta 12. w Kassel w 2007 i filmu Spojrzenie, pokazywanego w Kassel w ramach Documenta 14. Jest także autorem cyklów filmowych Demokracje i Wybrane prace. Był kuratorem 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej (2012). W 2013 roku został laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Wydawcą katalogu jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Katalog zawiera 41 reprodukcji prac własnych Artura Żmijewskiego

Projekt graficzny i skład katalogu wykonali Dagny & Daniel Szwed
https://moonmadness.eu/

Tłumaczenia tekstów dokonał Artur Skweres

Druk: Drukmania w Poznaniu, 2020

Nakład: 300 egzemplarzy

ISBN: 978-83-952506-8-2

Zdjęcia promocyjne gotowego katalogu wykonał Tomek Wolff
http://www.tomekwolff.com/

Wydawnictwo w cenie 10 zł jest dostępne w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przy pl. św. Józefa 5.

Do zakupu należy doliczyć koszt wysyłki, zależny od operatora.
Zamówienia należy kierować na adres: galeria@tarasin.pl z dopiskiem:
Zakup katalogu Artura Żmijewskiego „Miłe złego porządki”.