Katalog wystawy RHIZOPOLIS Joanny Rajkowskiej i Andrew Dixona

Prezentujemy katalog wystawy RHIZOPOLIS Joanny Rajkowskiej i Andrew Dixona, która była prezentowana w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w okresie: 8.09-20.11.2022.

Rhizopolis Joanny Rajkowskiej opowiada historię o współistnieniu. Miasto korzeni to podziemny świat, do którego człowiek powinien zstąpić, żeby zrozumieć swoją zależność od procesów biologicznych, zachodzących również w jego własnym ciele.

Prezentacja głośnego projektu Joanny Rajkowskiej Rhizopolis w Kaliszu była opowieścią o nim w językach: filmu, dźwięku i fotografii. Zamiast prostego przeniesienia instalacji do innej przestrzeni mieliśmy do czynienia z transferem jej idei w nowe miejsce. Artystka posłużyła się w tym celu czułymi instrumentami rejestracji obrazu i dźwięku: wielkoformatową fotografią o dużej dokładności odwzorowania oraz zapisem performansu wykonanego przez muzyka, Andrew Dixona, prywatnie partnera Rajkowskiej.

Katalog wydany jest na wyjątkowym, delikatnym, czarnym papierze barwionym w masie i posiada dodatkowo wewnątrz rozkładaną panoramiczną fotografię.

Katalog jest szyty metodą szwajcarską, czarną nicią, ma format 20×25,5 cm, na okładce znajdują się dwie wersje językowe (polska i angielska) tekstu kuratorskiego autorstwa Anny Mituś.

Joanna Rajkowska
Artystka wszechstronna, najbardziej znana z projektów publicznych. Aby je zbudować, wykorzystuje realnie istniejące miejsca, energie, organizmy i materiały. Używa przy tym elementów tak różnorodnych jak rośliny, budynki, obiekty znalezione, wodę, dym czy dźwięk. Wynikiem jej pracy są osie urbanistyczne i projekty architektoniczne, geologiczne fantazje, odkrywki archeologiczne, a także rzeźby podwodne. Większość jej prac powstaje, żyje i starzeje się w otwartej przestrzeni, dlatego ich materia to nie tylko materia wszelkich bytów, organicznych i nieorganicznych, wchodzących
w ich skład, ale również ich skomplikowane relacje. W ramach projektów publicznych, jak i poza nimi, Rajkowska produkuje filmy, fotografie i modele.       
          Od-swajanie, od-człowieczanie i budowanie relacji to metody, które artystka stosuje najczęściej. Jej celem jest ograniczenie działalności człowieka, pomnożenie podmiotów sprawczych oraz ludzkich i nie-ludzkich relacji. Artystka traktuje swoje projekty jak organizmy, skupiając się na życiu materii w jej molekularnym wymiarze, na cyklach życiowych, wzroście i starzeniu się. W przekonaniu, że ludzie, jako gatunek, nie byli w stanie utworzyć żywotnej, zrównoważonej kultury, często zestawia ze sobą (ludzkie) konteksty historyczne i socjopolityczne z życiem innych
gatunków. Jej praca wizualizuje i kwestionuje podział na naturę i kulturę, co nierzadko łączy się z mocno wyczuwalną nutą rozczarowania.

Andrew Dixon
Uważany za wymarłego, został niedawno ponownie odkryty pod kamieniem w lasach centralnej Polski. Od tego czasu gra na instrumencie z jedną struną, występując solo lub w duecie (lub trio z Mutant Goat, ze śpiewającą białym śpiewem Olą Kozioł) w kamiennych kręgach, synagogach, prehistorycznych kopcach, jaskiniach i lasach.

Wydawcą katalogu jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina.


Katalog zawiera 13 barwnych fotografii, które stanowią dokumentację instalacji Joanny Rajkowskiej Rhizopolis w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina gdzie projekt był prezentowany w okresie: 8.09-20.11.2022 – autorem tych zdjęć jest Jakub Seydak. Katalog zawiera także widoki wystawy Rhizopolis Joanny Rajkowskiej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w okresie: 1.02-8.08.2021 – autorem tych zdjęć jest Jędrzej Sokołowski, a fotografie te pochodzą z archiwum Zachęty.

Projekt graficzny i skład katalogu wykonali Dagny & Daniel Szwed
https://moonmadness.eu/

Tłumaczenia tekstów dokonali Andrew Dixon i Artur Skweres.
Druk: Drukmania Poznań, 2022.
Nakład: 100 egzemplarzy numerowanych.
ISBN: 978-83-959804-7-3

Wydawnictwo w cenie 60 zł jest dostępne w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przy pl. św. Józefa 5.

Istnieje możliwość zakupu wydawnictwa drogą wysyłkową. Do zakupu należy doliczyć koszt wysyłki, zależny od operatora. Zamówienia należy kierować na adres: galeria@tarasin.pl z dopiskiem: zakup katalogu „Rhizopolis”.

Zdjęcia gotowego katalogu na stronę wykonał Jacek Różański.