Katalog wystawy Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego „Polska Szkoła Kolażu”

Prezentujemy katalog kilkudziesięciu prac, które są wynikiem pobytu artystycznego Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w ramach wystawy „Polska Szkoła Kolażu”.

Kolaże zbudowane są z fragmentów wyciętych z albumów o sztuce, albumów fotograficznych i anatomicznych, które artyści zestawiają w zaskakujących i gęstych kompozycjach. Wielowarstwowe, malarskie prace mają wyraźną barwę i fakturę. Ciało, akt, zagłada, abstrakcja to niektóre z wątków pojawiających się na wystawie, jednak  żaden z nich nie dominuje. Pomimo tego, że artyści przez lata walki na polu sztuki krytycznej przyzwyczaili publiczność do wezwań do zrywu i rewolucji, nie znajdziemy w kolażach polityki. Jej miejsce  przejmuje refleksja o sztuce.

Paweł Althamer i Artur Żmijewski należą do najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów. Poznali się w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego, zwanej Kowalnią, na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Debiutowali w latach dziewięćdziesiątych i od tamtego czasu wpisują się w kanon sztuki polskiej i światowej. Od ukończenia studiów pozostają w kontakcie, przyjaźnią się, wystawiają razem i współpracują. Podczas wspólnej rezydencji w Japonii  rozpoczęli cykl prac na papierze, z wykorzystaniem tuszu i stempli. Od 2017 roku tworzą kolaże.

Wydawcą katalogu jest Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Katalog zawiera 29 barwnych fotografii prac Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego oraz zapis rozmowy Joanny Dudek z Arturem Żmijewskim, o genezie „Polskiej Szkoły Kolażu”.

Reprodukcje prac wykonał Dominik Kulaszewicz

Projekt graficzny i skład katalogu wykonali Dagny & Daniel Szwed
https://moonmadness.eu/

Tłumaczenia tekstów dokonał Artur Skweres

Druk: Drukmania Poznań, 2021

Nakład: 300 egzemplarzy

ISBN: 978-83-959804-4-2

Wydawnictwo w cenie 35 zł jest dostępne w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu przy pl. św. Józefa 5.

Do zakupu należy doliczyć koszt wysyłki, zależny od operatora.
Zamówienia należy kierować na adres: galeria@tarasin.pl z dopiskiem:
zakup katalogu „Polska Szkoła Kolażu”.