12.00–20.00
Wstęp wolny
A A A
Szukaj

Katalog „LABORATORIUM SZTUKI – 20 lat”

Przedstawiamy Państwu publikację w formie katalogu, która została wydana jako podsumowanie ponad dwudziestoletniej działalności edukacyjnej prowadzonej przez Ewę Kopeć w ramach projektu „Laboratorium Sztuki”. Prezentowane w wydawnictwie rysunki powstały  podczas warsztatów ilustratorskich prowadzonych przez Gosię Kulik i Tomka Żarneckiego. Uczestnicy przytaczali cytaty graficzne i sylwetki artystów, których gościliśmy w Laboratorium Sztuki.

Autorami rysunków są: Amelia Miniarska, Anna Kocemba-Tokarska, Dorota Gaffling, Dorota Okoń, Ewa Piotrowska, Izabella Dziadek, Marta Gadzianowska, Jadwiga Langwerska, Marlena Jakubowska, Miriam Tokarska oraz Feluś Piotrowski

Autorką okładki jest Gosia Kulik – polska graficzka i malarka. Tworzy ilustracje, powieści graficzne, prace malarskie oraz autorskie picturebooki. Jest artystką niezwykle wszechstronną, poruszającą się po pograniczach tego, co wizualne i tego, co narracyjne. Ilustruje dla magazynów, współpracuje przy lokalnych projektach ilustratorskich (m.in. z księgarnią Tajne Komplety), dzięki którym stworzyła cykle rysunkowe „Przemysł. Pamiętam” oraz „Powódź. Pamiętam”.

Laboratorium Sztuki jest integralną przestrzenią edukacyjną Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w której mogą się spotkać odmienne postawy twórcze i światopoglądowe, odrębne sposoby interpretacji rzeczywistości. Tu, z jednej strony uczestnicy poznają i rozwijają techniki warsztatowe, z drugiej natomiast, dzięki zadaniom konceptualnym podejmują zagadnienia, które są dla nich inspiracją i ważnym powodem do twórczych działań.
Do najważniejszych założeń warsztatów należy: pokonywanie i przełamanie myślenia schematycznego, konstruowanie formy  i abstrakcyjne ujmowanie problemu, a jednocześnie przypomnienie takich podstawowych zasad rysunku jak kompozycja, forma, walor, kontrast.

Pod hasłem LABORATORIUM SZTUKI kryje się wiele działań edukacyjnych organizowanych przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Przede wszystkim to cykl warsztatów, które trwają 10 miesięcy. Adresujemy je do pięciu grup wiekowych, od 9 roku życia aż po grupy dorosłych 40+.
Zajęcia prowadzimy w oparciu o autorskie, interdyscyplinarne programy w przyjaznej i kameralnej atmosferze. Podczas cotygodniowych spotkań wspólnie tworzymy oraz zastanawiamy się w jaki sposób nasze działania mogą wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość. Poznajemy tajniki sztuki współczesnej, eksperymentujemy i doświadczamy.
Roczna edycja zajęć w Laboratorium Sztuki, trwa od października do czerwca. 
Od początku trwania pracowni gościliśmy znakomitych artystów i specjalistów takich jak: Artur Żmijewski, Cecylia Malik, Cyprian Kościelniak, Iza Rutkowska, Jarosław Kozłowski, Józef Wilkoń, Julita Wójcik, Kino Manual, Natalia Czarcińska, Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Agnieszka Andrzejewska, Aleksandra Woldańska, Adam Kupaj, Basia Bilon, Bartek Jarmoliński, Bartosz Kliber, Bogna Rząd, Bogusława Krassowska- Kowalczyk, Iwona Demko, Iza Symanowicz, Janusz Kokot, Kinga Popiela, Maciej Garbowicz, Marina Hulia, Marta Dutka, Michał Mąka, Mikołaj Poliński, Przemysław Dunaj, Ziemowit Fincek.

Od wielu lat prowadzimy projekty ekologiczne, realizujemy plenery. W 2011 roku zorganizowaliśmy plener artystyczny Zielona Sztuka, który do dzisiaj gromadzi i kształci w zakresie sztuk plastycznych uzdolnioną młodzież z Polski i Ukrainy. Pieniądze na pierwszą edycję projektu zostały pozyskane w konkursie Dom z Wyższą Kulturą zorganizowanym przez Alior Bank we współpracy z Newsweekiem, dziennikiem Fakty i Narodowym Centrum Kultury. Artur Żmijewski realizował tam instalacje-interwencje w przestrzeni parku wraz z uczestnikami warsztatów. Dwie edycje Zielonej Sztuki poświęcone były sztuce ziemi.
Zajmuje nas też kwestia rzek. Wraz z lokalnymi aktywistami prowadzimy warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży aby podnieść ich świadomość jak ważnym zasobem naturalnym są dzikie rzeki. Odwiedziła nas dwukrotnie Cecylia Malik, która prowadziła warsztaty ekologiczne dla dzieci.

Działamy na wielu płaszczyznach edukacyjnych. Poza warsztatami w Laboratorium Sztuki w ramach sobotnich spotkań „Daj plamę” prowadzimy warsztaty rodzinne. Każdej wystawie towarzyszy program edukacyjny, z którego mogą skorzystać szkoły lub inne zorganizowane grupy.

W ramach Dnia Dziecka organizujemy artystyczne warsztaty dla dzieci, na które zapraszamy artystów z całej Polski. Staramy się  stworzyć w galerii przestrzeń dla trudnych doświadczeń i towarzyszących im emocji. ERGO Hestia zaproponowała projekt edukacyjny, „Marzenia mamy” dedykowany najmłodszym ofiarom przymusowych imigracji z Ukrainy do Polski. Jego celem była pomoc w integracji dzieci w oparciu o warsztaty artystyczne.
Laboratorium Sztuki  – rozumiane jako pole międzyludzkiej wrażliwości ma szansę zmienić wiele trudnych chwil w uśmiech. Ten postulat staramy się realizować w przestrzeni Galerii Sztuki.

Laboratorium Sztuki 20 lat

Dyrektorka: Joanna Dudek
Redakcja katalogu: Ewa Kopeć
Fotografie/reprodukcje ilustracji: Ewa Kopeć, Miriam Tokarska
Projekt graficzny i skład: moonmadness.pl
Wydawca: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Druk: Bernardinum, Pelplin
Nakład: 150

Zdjęcia gotowego katalogu na stronę wykonała Anna Wolff.
Katalog w wersji cyfrowej jest dostępny do pobrania poniżej.