Janusz Kokot „Poza horyzont”

Wernisaż: 21.10.2021 (czwartek) 19.00 – 22.00
Wernisaż online: 21.10.2021 (czwartek) 19.00 FB @GaleriaTarasin

Czas trwania wystawy: 21.10 – 27.11.2021


fot. Symeon Czepczor

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, od 21 października 2021 roku, ma miejsce wystawa prac, związanego z Kaliszem malarza i rysownika, Janusza Kokota. Prezentacja ta jest próbą zdefiniowania artystycznej tożsamości, nacechowanej doświadczeniami wynikającymi z życia w odmiennej kulturze. Artysta zatytułował wystawę „Poza horyzont” i, jak sam pisze w  teście przewodnim do tej prezentacji, „jest to wyraz tęsknoty za przekraczaniem granic i odkrywaniem nieznanego… w sobie samym”.

Oto jak o prezentacji „Poza horyzont” pisze autor: „Sztuka jest zadziwiającym zjawiskiem, żywym i dynamicznym. Na przestrzeni dziejów jej zasięg, rola i zadania nieustannie się zmieniają. Czasem sztuka służy wyłącznie wyrażaniu piękna natury, a czasem w zmyślny sposób używając tego piękna, promuje teorie, poglądy i idee. Formuje się w style i kierunki. Wytycza trendy i kanony. Przymila się gustom mecenasów lub przeciwnie manifestuje swoją niezależność. I niezmiennie od wieków wychwala talent jej twórców. Artyści, którzy wytyczali jej drogi, budzą mój podziw i szacunek, dlatego traktuję ich jak bohaterów.

Wystawa prezentowana w kaliskiej Galerii Sztuki im. Jana Tarasina zawiera prace powstałe w latach 2013-2021. W okresie tym nastąpiły długie przerwy w mojej działalności artystycznej spowodowane kilkuletnią pracą na polu misyjnym w Afryce. Zawartość ekspozycji jest więc rezultatem prób poszukiwania artystycznej tożsamości po doświadczeniach życia w odmiennej kulturze oraz formą dialogu z twórczością mistrzów sztuki współczesnej, rodzajem korespondencji z moimi idolami i bohaterami.

Cykl „Listy do Rosalie” są hołdem złożonym australijskiej artystce Rosalie Gascoigne. „Dłonie Ziemi” to ukłon skierowany w stronę brytyjskiego twórcy Richarda Longa. Poliptyk „HK” powstał z inspiracji op-artowskimi obrazami Bridget Riley, a kompozycja „Message” jest w dużej mierze „portretem zbiorowym” twórców amerykańskich dwudziestego wieku. Frank Stella, Jackson Pollock, Kenneth Noland, Richard Serra, Franz Kline to tylko niektórzy artyści, których indywidualny, niepowtarzalny styl widoczny jest w poszczególnych „literach” budujących poliptyk „Message”. To, co łączy większość wyżej wymienionych osób, to podobne rozumienie idei dzieła sztuki. Cykle prac: „12 linii”, „5 linii” czy poliptyk „Bez tytułu” stanowią dopełnienie tego dialogu i dowód na moje zamiłowanie do minimalizmu.

Wystawę zatytułowałem „Poza horyzont” jako wyraz tęsknoty za przekraczaniem granic i odkrywaniem nieznanego… w sobie samym”.


Janusz Kokot „Clearing up” z poliptyku „Twelve”, 2019,
pastel olejny na papierze, 70 x 70 cm

Janusz Kokot urodził się w Kaliszu w 1960 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Artystycznym. Uprawia malarstwo i rysunek. W latach 1988-2020 zrealizował 19 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem 13 nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich.

 Nagrody i wyróżnienia
• 1990 – III Ogólnopolskie Triennale Akwareli, Lublin – wyróżnienie
• 1991 – II Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – nagroda
• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Częstochowa 91”, Galeria Bon Art, Częstochowa, – wyróżnienie honorowe, nagroda fundowana
• 1992 – III Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1993 – XXX Ogólnopolska Wystawa Malarstwa „Bielska Jesień”, Bielsko-Biała – wyróżnienie
• 1994 – IV Salon Plastyki EGERIA, Ostrów Wielkopolski – Grand Prix
• 1997 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – 2 nagroda
• 2000 – Triennale z martwą naturą, Sieradz –  2 nagroda
• 2003 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – wyróżnienie honorowe
• 2006 – Triennale z martwą naturą, Sieradz – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
• 2012 –  Kaliskie Biennale Rysunku i Grafiki „Próba 1”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – Grand Prix
• 2017 –  Kaliskie Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017”, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz – wyróżnienie

Swojego wsparcia w organizacji wystawy udzielili Fundacja BLESS oraz firma IGNASZAK auto salony.

Wystawę poprzedziła premiera książki autorstwa Janusza Kokota, zatytułowanej „Afrobiografia”, która miała miejsce 16 października o godzinie 17.00 w Akceleratorze Kultury i, w którą zaangażowana była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.