„INTERMEDIA 2024” – wystawa w Laboratorium Sztuki

W piątek 5 lipca o godzinie 18.00 w Laboratorium Sztuki na ul. Śródmiejskiej 31 otwieramy pierwszy z wernisaży młodej sceny artystycznej prezentacją „INTERMEDIA 2024”.

„Prześwietlenia” Marcina Adamskiego, „FOR-MY” Agaty Jankowskiej i „ODDECH” Sary Świderskiej to trzy instalacje artystyczne, które powstały w Pracowni Intermediów w 2024 roku ramach autorskich dyplomów licencjackich.

„Prześwietlenia” Marcina Adamskiego „to osobiste wycinki z pamięci, fragmenty historii, odczucia wartości, które są grą osobistych naświetleń. Przenikają się, dając coraz to głębszy sens i obraz. Prześwietlenia są metaforą naszego wewnętrznego krajobrazu, gdzie każda warstwa odsłania fragmenty dzieciństwa, ukryte w pamięci (tak jak kości w ciele). Instalacja zaprasza do interakcji i osobistej interpretacji, tworząc przestrzeń, w której przeszłość splata się z teraźniejszością. Pamięć w obszarze sztuki nie polega tylko na statycznym i liniowym zachowaniu przeszłości, ale także na jej reinterpretacji i deformacji. (…) Kości, choć są fundamentalnym elementem naszego ciała, nie są niezmienne. Przeciwnie, podlegają procesom ciągłej odbudowy i zmiany. Podobnie nasze wspomnienia i doświadczenia, które tworzą wewnętrzny spójny obraz.  A to co na pozór trwałe i stałe, jest w rzeczywistości w ciągłym ruchu i transformacji.                                                                                                                                         Instalację, niczym grę tworzy zestaw fotografii i video art.

Tworząc instalacje artystyczne Agata Jankowska konstruuje i kontynuuje przestrzeń niematerialną prezentowania form cielesnych w sztuce nowoczesnej, nasyca „FOR-MY” własną cielesnością i oddaje przestrzeń poznaniu i doświadczaniu. Formy opowiadają o niej, wyrażają językiem sztuki to kim jest.  Każdy  z nas składa się z różnych form, to w jaki sposób wyrażamy siebie zależy od nas samych.  FOR-MY są wolne od znaczeń, pozostawiają odbiorcy  przestrzeń do własnej interpretacji  i odczuwania. Na instalację artystyczną FOR-MY składają się kompozycje malarskie oraz rzeźbiarskie, inspirowane twórczością Katarzyny Kobro oraz autorskie fotografie.

Oddech” Sary świderskiej to instalacja, która zwraca uwagę na jeden z największych problemów XXI wieku jakim jest nadmierna produkcja odpadów plastikowych. Wiemy, że plastikowe drobinki zanieczyszczają wodę pitną, ogromne skupiska śmieci na oceanach degradują proces fotosyntezy i niszczą podwodne życie.  Ciągle wybuchające pożary sprawiają, że toksyny ze spalania plastiku krążą w powietrzu.  Jednak nikt dziś nie zrezygnuje z protez drukowanych z drukarek 3D i plastikowych elementów medycznych. Nie wyrzucimy komputerów, słuchawek i części w samolotach. Możemy tylko spróbować ograniczyć  produkcję odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, bo chociaż nie da się ich całkowicie wyeliminować  z naszego życia to wciąż jesteśmy w stanie zmniejszyć ich ilość.

W instalacji, na którą składają się video art, fotografie, obiekty plastikowych płuc i dźwięk oddychania, Sara Świderska pokazuje dwoistość naszych działań. Jak wdech i wydech potrafimy stworzyć rzeczy dobre i niszczące nasz świat. Niech każdy oddech będzie chwilą świadomej refleksji….

Wystawę będzie można zobaczyć także w dniach 8-10 lipca w godzinach 10.00-18.00

miejsce wystawy:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Laboratorium Sztuki ul. Śródmiejska 31
czas trwania wystawy: 8-10.07.2024
wernisaż: 5.07.2024 godz. 18.00
producent: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina – Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Partnerzy Laboratorium Sztuki:
FB ANTCZAK, AR NEON, GRUPA Mo, SCHIMMEL PIANOS, POLIFARB KALISZ S.A., GARDEN PRODUCTS. POSTER