„GEOMETRIA DŹWIĘKU” MICHAŁA MĄKI NA KALISKICH PRZYSTANKACH AUTOBUSOWYCH

W ramach kolejnej odsłony „Postoju ze sztuką” na kaliskich przystankach autobusowych można oglądać 6 prac Michała Mąki z cyklu GEOMETRIA DŹWIĘKU.

Projektem „Geometria dźwięku” pragnę nawiązać do teorii Pitagorejskiej o harmonii sfer, koncepcji będącej połączeniem muzyki i matematyki w kosmosie. Przedstawione figury podzielone są czarnymi kreskami, które ukazują nam odległości pomiędzy dźwiękami – interwały. Przejścia kolorów symbolizują kolorystykę dźwięku, dzieła muzycznego. Pozwala nam ona na dostrzeganie różnic między dźwiękami o tej samej wysokości. Geometria, zapis nutowy czy gamy kolorystyczne są próbą porządkowania świata w różnych kategoriach opisu ale nadal nie pozwalają stworzyć wzoru na zachwyt, radość czy euforię …. Dzięki malarskim działaniom poszukuję „geometrii dźwięku”, jej ukrytej proporcji, rytmu i kierunku …

Michał Mąka

Wystawa „Geometria Dźwięku” Michała Mąki jest wynikiem otrzymania regulaminowej NAGRODY PUBLICZNOŚCI w konkursie „A-KUMULACJE 2017, Kaliskie Biennale Sztuki”.

Położenie przystanków:

Nowy Rynek/Babina
Parczewskiego
Złoty Róg
Al. Wojska Polskiego/Kosmos
Harcerska/Rogatka.

 

Michał Mąka

Urodził się w Kaliszu w 1989 r. Jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyplom magistra zdobył w Pracowni Malarstwa prof. zw. Marka Zaborowskiego i dr Joanny Dudek, natomiast aneks z grafiki warsztatowej uzyskał w Pracowni Grafiki Warsztatowej dra hab. Macieja Guźniczaka (2015). Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, plakatem, fotografią, sztuką ulicy. Najczęściej umieszcza prace w opuszczonych, postindustrialnych budynkach, które pragnie ożywić. W swoich najnowszych kompozycjach łączy op-art z graffuturismem. Brał udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Sopocie („Salon Odrzuconych”, Państwowa Galeria Sztuki, 2016), Warszawie, Poznaniu, Sieradzu, Kaliszu. Swoje prace zrealizował w przestrzeni miejskiej takich miast, jak: Kalisz, Poznań, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Berlin, Rzym, Londyn. Jest laureatem nagrody w konkursie „Ikony Popkultury” Miejskiego Domu Kultury we Wrocławiu (2015), konkursu na mural Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskego w Olsztynie (2016) oraz stypendystą Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2017).