Finisaż „Polskiej Szkoły Kolażu” z udziałem Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego

1 października 2021 (piątek), g.19.00 – 22.00

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina gości we wrześniu najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów: Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego. Artyści, w ramach „Polskiej Szkoły Kolażu”, tworzą prace w przestrzeni Galerii, która stała się ich wielką pracownią.

Podczas piątkowego wieczoru 1 października 2021 roku, w godzinach od 19.00 do 22.00, w Galerii będzie można zobaczyć efekty tej pracy.

Wszystkie kolaże, które pokażemy tego wieczoru, powstały w Kaliszu. Finisaż pobytu artystycznego Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego, to okazja, by porozmawiać o kontekstach ich twórczości.

Wystawę będzie można oglądać do 16 października 2021 roku.

Dla tych z Państwa, którzy nie będziecie mogli dotrzeć do nas w dniu finisażu, przygotowaliśmy wyjątkowy film. Paweł Althamer i Artur Żmijewski opowiedzą w nim o tym, co pozostaje istotne dla kontekstu ich twórczości. Premiera odbędzie się: 1.10.2021 o g. 19.00. Od tego momentu film będzie stale dostępny na naszym kanale YouTube. Zdjęcia i montaż filmu wykonał Tomek Wolff.

Paweł Althamer i Artur Żmijewski poznali się w pracowni profesora Grzegorza Kowalskiego, zwanej Kowalnią, na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Debiutowali w latach dziewięćdziesiątych i od tamtego czasu wpisują się w kanon sztuki polskiej i światowej. Od ukończenia studiów pozostają w kontakcie, przyjaźnią się, wystawiają razem i współpracują. Podczas wspólnej rezydencji w Japonii  rozpoczęli cykl prac na papierze, z wykorzystaniem tuszu i stempli. Od 2017 roku tworzą kolaże.

Paweł Althamer – urodzony w 1967 r., mieszka i pracuje w Warszawie, rzeźbiarz, autor działań, instalacji, filmów video. W swojej twórczości wychodząc od doświadczenia konkretnego cielesnego “ja” , zamazuje granicę między tym co jednostkowe i społeczne, między przestrzenią prywatną a publiczną, między reprezentacją a rzeczywistością, wykonując zarówno realistyczne rzeźby z nietrwałych materiałów, skromne interwencje w rzeczywistość, jak i rozbudowane projekty zakładające kolaborację i partycypację innych podmiotów lub grup np. bezdomnych, dzieci, mieszkańców bloku na warszawskim osiedlu, personelu obsługującego galerie. Od 1994 r. prowadzi cotygodniowe warsztaty ceramiczne dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane w Państwowym Ognisku Artystycznym “Nowolipki” w Warszawie, ich wspólne prace wystawiane są jako Paweł Althamer & Grupa Nowolipie. Jego prace pokazywane były m.in. podczas indywidualnych wystaw The Neighbors New Museum, Nowy Jork (2014), Almech Deutsche Guggenheim, Berlin (2011), czy One of Many, Fondazione Nicola Trussardi, Mediolan (2007), jak również zbiorowych w Co widać? Sztuka polska dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014), Performa 13 Nowy Jork (2013), The Encyclopedic Palace. 55. Biennale w Wenecji, Wenecja (2013).

Artur Żmijewski – artysta sztuk wizualnych związany z Fundacją Galerii Foksal, jeden z przedstawicieli sztuki krytycznej w Polsce. W latach 1990-95 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Filmem „Powtórzenie” reprezentował Polskę na 51. Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Od 2006 roku był przez kilka lat redaktorem artystycznym pisma „Krytyka Polityczna”. Dziś współpracuje z nim jako szeregowy redaktor. Jest laureatem prestiżowej nagrody Ordway Prize (2010) przyznawanej wspólnie przez New Museum w Nowym Jorku oraz organizację Creative Link for the Arts; nagrody Fondazione Sandretto Re Rebaudengo Per L’Arte w 2000 roku oraz nagrody TVP Kultura w kategorii „Kultura Alternatywna i Sztuki Wizualne”. Do jego najgłośniejszych prac należą: Oko za oko (1998), Berek (1999), Lekcja śpiewu 2 (2003), KR WP (2000), Na spacer (2001), Nasz Śpiewnik (2003), 80064 (2004), Polak w szafie (2006), Katastrofa (2010), Msza (2011). Jest także autorem filmu Oni pokazywanego w ramach Documenta 12. w Kassel w 2007 i filmu Spojrzenie, pokazywanego w Kassel w ramach Documenta 14. Jest także autorem cyklów filmowych Demokracje i Wybrane prace. Był kuratorem 7. Berlińskiego Biennale Sztuki Współczesnej (2012). W 2013 roku został laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym 61. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym – Festiwalowi Sztuki Aktorskiej.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.