ETERNITY Yunny Honchar w ramach „Postoju ze Sztuką”

W ramach cyklicznego projektu POSTÓJ ZE SZTUKĄ od 1 do 21 czerwca 2023, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w siedmiu wybranych witrynach przystanków autobusowych prezentuje projekt Yunny Honchar pt. ETERNITY.

Eternity

Figurka dinozaura w dłoniach – to jedyna rzecz, która pozostała mi po przyjaciółce.
Kadry i zdjęcia, które pojawiają się na ekranie, mają przypominać o niepowtarzalności każdego momentu w życiu. Przepełnione są bardzo osobistymi emocjami, materializującymi się we wspomnieniach o Marii.

Wyprawa na łąkę, pełną światła, falującą od podmuchów wiatru, jest swego rodzaju zaproszeniem do przeżycia, odtworzenia pewnego momentu, wrażenia obecności. Potem nadchodzi chwila, która oczarowuje – niepowstrzymana energia ruchu. Kroki stają się coraz szybsze, aż znikają w powietrzu. To symboliczne przekroczenie delikatnej granicy między światem żywych a tym, co znajduje się za horyzontem. Ten moment jest tak nagły, jak tamtego dnia, kiedy wszyscy dowiedzieli się o utracie. W takich chwilach w życiu wydaje się, że cały świat wokół się zatrzymał. Jeśli wspomnienia mogą trwać wiecznie, to z pewnością pomagają temu obrazy. To wideo przypomina o złożonej naturze życia i o tym, jak ważne jest docenianie momentów, z których układają się mapy pamięci.

Eternity — wieczność, nieskończoność i niezapomnienie.
Projekt wideo symbolizuje wieczność wspomnień i pamięć o Marii Ostafijczuk, mojej przyjaciółce, która odeszła od nas dwa lata temu.

Eternity, 2023, wideo, 2:52 min., Yunna Honchar.

Yunna Honchar urodziła się w 2001 roku w miejscowości Pidvysoke na Ukrainie, ale mieszka w Kaliszu. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła Projektowanie Graficzne na Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie.

Obecnie kontynuuje studia magisterskie na obu uczelniach, koncentrując się na tych samych kierunkach. Za swoje osiągnięcia naukowe trzykrotnie otrzymała stypendium im. Jana Kulczyka dla Ukraińców w 2019, 2021 i 2022 roku.

Cały czas poszukuje środków wyrazu w dziedzinie twórczości oraz swojego miejsca w świecie artystycznym. Interesuje ją przede wszystkim obszar multimedialny, a także eksplorowanie różnych aspektów sztuki, którą tworzy.

Eternity, 2023, fot. Yunna Honchar

Wielkoformatową fotografięprezentującą projekt Yunny Honchar ETERNITY, można oglądać w witrynach siedmiu przystanków autobusowych na terenie miasta Kalisza.

Parczewskiego 02 (kierunek jazdy: plac Jana Pawła II, Łódzka, Warszawska)
Plac Jana Pawła II 01 (kierunek jazdy: Stawiszyńska Skarszewska, Łódzka Warszawska)
Górnośląska Kaliniec 03 (kierunek jazdy: Górnośląska Dworzec PKS)
Wyszyńskiego Słoneczna 10
Chopina II LO (kierunek jazdy: Rogatka)
Nowy Rynek Babina 06 (kierunek jazdy: Chopina)
Śródmiejska Złoty Róg (kierunek jazdy: Pl. Jana Pawła 2)

Pod fotografią na każdym z siedmiu przystanków znajduje się QR kod, który po zeskanowaniu telefonem przekierowuje widza do pracy wideo artystki.

Czas trwania wystawy: 1-21.06.2023
Organizator: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Instytucja Kultury Miasta Kalisza.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.