działaMY! Wystawa uczestników Pracowni „Pod Galerią”

Historia Pracowni „Pod Galerią” w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaczęła się już ponad 20 lat temu. W październiku 1994 roku po raz pierwszy młodzi, zdolni pasjonaci sztuki dostali szansę rozwijania swoich zainteresowań twórczych, a nawet przygotowania do egzaminów artystycznych na wyższych uczelniach. Co roku powiększało się grono uczestników, a zajęcia w Pracowni stawały się coraz ciekawsze i bardziej nowoczesne.
W pierwszych latach działalności Pracowni „Pod Galerią” zajęcia z grupą najmłodszych „artystów” prowadziła Bogusława Krassowska-Kowalczyk, natomiast starszych, przygotowujących się do egzaminów, profesjonalnego rysunku i malarstwa uczył Janusz Kokot. Prowadzącym zawsze zależało na spełnieniu oczekiwań i potrzeb wszystkich uczestników warsztatów, dlatego przez kilka lat z powodzeniem działała także grupa skupiająca osoby dorosłe.
Kiedy ponad 10 lat temu pieczę nad zajęciami plastycznymi objęła Ewa Kopeć – Pracownia „Pod Galerią” zaczęła tętnić nowym życiem i pozytywną energią. Najmłodsi, prócz standardowych zajęć mieli okazję do znakomitej zabawy między innymi przy projektowaniu nietypowych strojów, budowaniu wagonów pociągu z kartonów, czy tworzeniu własnych interpretacji dzieł Jana Tarasina. Starsi uczestnicy Pracowni od 2004 roku mogli uczyć się zasad tworzenia dzieł z ceramiki korzystając z koła garncarskiego (również podczas indywidualnych lekcji). W tym czasie pracownia plastyczna liczyła sześć grup obejmujących różne przedziały wiekowe. W 2005 roku Pracownia „Pod Galerią” obchodziła 10-lecie swojej działalności. Z tej okazji w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina została zorganizowana pierwsza oficjalna wystawa prac młodych artystów wraz z uroczystym wręczeniem dyplomów. Poprzedni sezon Pracownia „Pod Galerią” rozpoczęła jako profesjonalna „pracownia rysunku” pod przewodnictwem Adriana Kempy, który podjął się przygotowania młodzieży do egzaminów wstępnych na uczelniach artystycznych. Od początku swojego istnienia z Pracowni „Pod Galerią” wyszło wielu młodych pasjonatów, duża część z nich do dziś podąża obraną wówczas ścieżką sztuki. Jako jeszcze początkujący artyści niejednokrotnie odnosili sukcesy w konkursach i brali udział w wystawach (m.in. w kaliskiej Wieży Ciśnień organizującej Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, w konkursie Świat Dziecka w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz w Biennale Wyobraźni odbywającym się w słowackim Martin). Dziś można wymienić choćby Aleksandrę Płocińską – graficzkę i ilustratorkę, wciąż realizującą nowe projekty, Karola Mądreckiego – wielokrotnie wyróżnianego architekta, czy Michała Pasika – artystę zajmującego się rysunkiem oraz malarstwem.
Sezon obejmujący 2015 i 2016 rok w Pracowni „Pod Galerią” można uznać za jeden z najbardziej oryginalnych i niestandardowych w jej historii. Zajęcia z dziećmi i młodzieżą zaczął prowadzić Michał Mąka – absolwent kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM, specjalizujący się w dziedzinie street art. W rezultacie powstały trzy grupy wiekowe, a w zajęciach podczas dziewięciu miesięcy intensywnej pracy twórczej uczestniczyło wielu młodych ludzi. Celem programu stworzonego przez Michała Mąkę było przede wszystkim zbliżenie do dzieła sztuki, odkrywanie tajemnic warsztatowych oraz pobudzanie kreatywności uczestników warsztatów. W realizacji tego planu prowadzący wykorzystał aktualne wystawy odbywające się w Galerii, które miały inspirować młodych do własnych realizacji. Próby zrozumienia zamysłu i koncepcji danej ekspozycji skutkowały przetworzeniem jej na własną twórczość. Podczas zajęć z rysunku, dotyczących między innymi studium martwej natury, uczestnicy mieli okazję nauczyć się poprawnego postrzegania, budowania kompozycji oraz zasad perspektywy.
W tym roku po raz pierwszy od czasu wystawy jubileuszowej zostanie zorganizowana ekspozycja prac dzieci i młodzieży związanych z Pracownią „Pod Galerią” i po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii warsztatów wydany zostanie folder upamiętniający i dokumentujący działania uczestników uczęszczających na zajęcia w bieżącym roku szkolnych. Zarówno wystawę pt. „DziałaMY” prezentowaną na koniec sezonu 2015/2016 jak i cały obecny rok twórczości w Pracowni najtrafniej można opisać cytując słowa prowadzącego warsztaty: „Jednym z projektów wiodących na wystawie jest inspiracja sztuką ulicy, którą sam się zajmuję. W ten sposób pragnąłem uwrażliwić młodych ludzi nie tylko na sztukę znajdującą się w galeriach, lecz również zwrócić ich uwagę na działania obecne w przestrzeni miejskiej. Twórczość i sztuka nie posiadają określonych granic, można tworzyć i dostrzec sztukę wszędzie. Jak mawiał francuski pisarz Marcel Proust. Jestem zaszczycony, że miałem przyjemność uczestniczyć w procesie twórczym młodych ludzi.”