Dariusz Fodczuk – „Ekspresje. Tożsamości”

Po raz kolejny sztuka wyjdzie z budynku Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, by zaskoczyć i zadziwić mieszkańców miasta.

Regularnie prezentujemy sztukę współczesną na śródmiejskich przystankach Kaliskich Linii Autobusowych w ramach akcji POSTÓJ ZE SZTUKĄ, a 12 września, z okazji Święta Ulicy Niecałej, rozgościmy się na ścianie kamienicy przy ul. Niecałej 4. Pokażemy Ekspresje. Tożsamości, czyli projekcje multimedialne nawiązujące do wielokulturowej historii Kalisza i złożonej tożsamości przestrzeni miejskiej, wyświetlane na elewacji domu, niegdyś zamieszkałego przez Adama Szrajera – żydowskiego przedsiębiorcę i właściciela fabryki lalek. Projekcje będą przygotowane przez Dariusza Fodczuka i uczestników jego warsztatów Płynna tożsamość, prowadzonych przez artystę we współpracy z Galerią.

Pierwsza część warsztatów odbyła się w czerwcu i polegała na wspólnym zbudowaniu mapy kontekstów pomocnych do przygotowania miejskiej interwencji artystycznej. Inspirując się historią społeczności żydowskiej w Kaliszu, szczegółami jej życia codziennego, topografią i obiektami architektonicznymi dzielnicy żydowskiej oraz posługując się strategiami sztuki konceptualnej wykorzystującej słowo i tekst jako główne medium, uczestnicy warsztatów dopracują szczegóły projekcji własnych tekstów na budynku przy ul. Niecałej 4 i zaprezentują je mieszkańcom miasta.

Prezentacja odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i jest finansowana przez Urząd Miasta Kalisza.

Dariusz Fodczuk jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów performance w Polsce. Swoje działania artystyczne prezentował na wielu prestiżowych przeglądach i festiwalach sztuki w Polsce, Europie, Ameryce Północnej i Azji. Poza sztuką performance, zajmuje się także rzeźbą, malarstwem, sztuką wideo oraz działalnością kuratorską. Jest organizatorem bielskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Interakcje, odbywającego się w Piotrkowie Trybunalskim, oraz kuratorem bloku performance Międzynarodowego Festiwalu Global Communication w Centrum Kultury Elektrownia w Radomiu (2009). Był pomysłodawcą i kuratorem Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych w Bielsku-Białej, zorganizowanego przez Galerię Bielską BWA (2007).
Zajmuje się również teorią i upowszechnianiem sztuki, zwłaszcza performance.
Jego prace pokazywane były na ponad 200 festiwalach i wystawach zbiorowych i indywidualnyc w Polsce, Białorusi, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Izraelu, Kanadzie, Niemczech, Singapurze, Słowacji, Tajlandii, USA, Węgrzech, Wielkiej Brytani, Włoszech.