Ciemność i pleśń

W sobotę 15 maja 2021 roku o godzinie 21.00 w ramach „Nocy Muzeów 2021” zapraszamy na premierową emisję słuchowiska „Ciemność i pleśń” na podstawie opowiadania Stanisława Lema pod tym samym tytułem.
Twórcami słuchowiska są Łukasz Glapka i Wojciech Masacz.

Na udział w seansie głębokiego słuchania obowiązują wejściówki. Można je odbierać w siedzibie Galerii lub rezerwować telefonicznie pod numerem: 62 7674081

Dla wszystkich widzów, którzy nie będą mogli zasiąść na naszym patio, by poddać się sensowi głębokiego słuchania, słuchowisko zostanie wyemitowane równolegle na kanale YouTube Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.

Tym wydarzeniem Galeria chce włączyć się w obchody Roku Lema, który organizowany jest przy okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Za realizację słuchowiska „Ciemność i pleśń” odpowiadają dwaj kaliscy twórcy: Łukasz Glapka – artysta obrazu i dźwięku oraz Wojciech Masacz – aktor kaliskiego teatru i lektor. Do tej pory zrealizowali wspólnie cztery projekty: w 2020 roku nagrali słuchowisko „Undula” na podstawie opowiadania Brunona Schulza oraz „Nad Bałtykiem” na podstawie noweli Tadeusza Micińskiego. Rok 2021 przyniósł adaptację opowiadania „Kochanka Szamoty” Stefana Grabińskiego oraz realizację słuchowiska „Ciemność i pleśń” według opowiadania Stanisława Lema. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zorganizowała wraz z twórcami wyjątkowy wieczór ze słuchowiskiem.

Łukasz Glapka – urodził się w 1983 roku w Kaliszu, gdzie mieszka i pracuje. Działania artystyczne pod pseudonimem giper_lab realizuje w sferze obrazu i dźwięku. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do Nitka (2018) prezentowanego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w ramach otwartego przewodu doktorskiego Anny Wytych-Wierzgacz oraz ścieżki dźwiękowej do wystawy Bogny Rząd „Genesis” (2019) w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. W 2019 roku w ramach Nocy Muzeów w tejże Galerii odbył się pokaz projekcji wideo i teledysków jego autorstwa (pseud. giper_lab). W tym samym roku zrealizował ścieżki dźwiękowe do koncertu zespołu Kurz oraz performansów „Napięcia” i „Tropienie”. W 2020 roku zaprezentował w ramach multimedialnej wystawy PRÓBA 2020 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina wideo pt. „notatki listonosza Baltazara K.”.

Wojciech Masacz – aktor, lektor, prywatnie mąż i tata. Urodził się w 1979 roku w Szczecinie.
W roku 2000 zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, a także jako lektor-wolontariusz wziął udział w organizowanym przez Adama Grudzińskiego Małym Przeglądzie Form Dokumentalnych w Szczecinie. W tym samym roku został przyjęty do PWST w Krakowie (obecnie AST). Gdzie w trakcie studiów jako lektor nawiązał współpracę z Radiem Kraków i telewizją TVN (po wygranym castingu nagrywał jako głos ostatniej edycji programu „Nauka Jazdy”) a w Radiu Kraków ukończył warsztaty „Praca z mikrofonem” pod opieką Pani Romany Bobrowskiej – reżyserki radiowej, autorki wielu słuchowisk. Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w 2004 roku stał się dla Wojciecha Masacza aktorskim domem, przygoda ta trwa już blisko 17 lat. Współpracuje z internetowym bankiem głosów Mikrofonika. Kilkakrotnie brał udział w projekcie „Nasze Czytanie” (nagrania lektur szkolnych) poznańskiej Fundacji Słowo i Kropka, gdzie obok m.in. Tomasza Knapika, Joanny Kołaczkowskiej i wielu innych czytał rozdziały „Lalki”, „Ani z Zielonego Wzgórza” czy „Opowieści wigilijnej”. Jego głos można spotkać zarówno w produkcjach reklamowych jak i audiobookach dostępnych m.in. na stronie Audioteki. W marcu 2020 został zaproszony do udziału w projekcie „Próba” – pierwszym słuchowisku nagrywanym całkowicie zdalnie, reżyserowanym przez Piotra Świątkowskiego z Radia Poznań. Dwa lata temu razem z kaliskim twórcą Łukaszem Glapką rozpoczęli pracę nad swoim pierwszym wspólnym słuchowiskiem: „Undula” na podstawie opowiadania Brunona Schulza. W 2019 roku Wojciech Masacz otrzymał Nagrodę Kulturalną Prezydenta Miasta Kalisza. Na scenie kaliskiego teatru będzie go można oglądać już niebawem m.in w najnowszych premierach: „Czytanie ścian” reż. Rudolf Zioło i w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reż. Radosława Maciąga.  Ostatnio można go było oglądać na scenie w spektaklach: „Dowcip” w reż. Bożeny Suchockiej, oraz „Prosna. Kryminał muzyczny” w reż. Łukasza Czuja.


Wojciech Masacz, fot. Bartek Warzecha