A-Kumulacje Kaliskie Biennale Sztuki 25′ 16.04 – 24.05.2025

Wernisaż: 16.04.2025, godz. 19.00

Uroczysta gala wręczenia nagród: 22.05.2025, godz. 19.00

Czas trwania: 16.04 – 24.05.2025

 „A-Kumulacje 2025, Kaliskie Biennale Sztuki” to piąta już edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem, który jest organizowany przez Galerię Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu we współpracy z Miastem Kalisz, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu oraz Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym
w Kaliszu UAM w Poznaniu. Wystawy konkursowe przyczyniają się do integracji środowiska artystycznego, dają również szansę zaprezentowania szerokiego spektrum działań podejmowanych przez twórców związanych z naszym miastem. W programie biennale poza wystawami konkursowymi przygotowane zostały także wystawy i wydarzenia towarzyszące, zaproponowane przez Adriana Wykrotę, kuratora tegorocznej edycji biennale.

W wyniku naboru ogłoszonego w listopadzie 2024 roku, na konkurs napłynęło 68 prac 45 artystów i artystek. Jury w składzie: Małgorzata Paszylka-Glaza – kuratorka Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz – kierownik Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzynarodowej UAM, prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka – prodziekan ds. sztuki i współpracy z otoczeniem WPA UAM, Robert Kuciński – dyrektor  Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Joanna Dudek – dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz Adrian Wykrota – kurator biennale, podczas obrad, które zakończyły się 20 marca 2025 roku, zdecydowało o zakwalifikowaniu do drugiego etapu konkursu 36 prac autorstwa 29 artystek i artystów.

Prace uczestników wystawy konkursowej zostaną zaprezentowane w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz w Galerii im. Profesora Andrzeja Niekrasza WPA UAM w Kaliszu od 16 kwietnia do 24 maja 2025 roku. Wśród nich znaleźli się: Michał Bugzel, Natalia Czarcińska, Aleksandra Dunaj, Karolina Figiel, Ziemowit Fincek, Maciej Garbowicz, Łukasz Glapka, Mariusz Hertmann, Marek Jakuszewski, Agata Jankowska, Michał Jankowski, Adrian Kempa, Ewa Kopeć, Beata Kotecka, Agnieszka Lisiak „Skórka”, Michał Mąka, Ewa Piotrowska, Victtoria Plaza, Maria Podskarbi-Hebisz, Kinga Popiela, Małgorzata Przekwas, Szymon Ratajczyk, Bianka Rolando, Izabela Rudzka, Izabela Symanowicz, Sara Świderska, Anna Zdyb i Shuai Zhang.

Na uroczystej gali biennale 22 maja 2025 roku poznamy laureatów tegorocznych nagród i wyróżnień. W tej edycji zostanie przyznana nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza (zakup pracy do kolekcji Galerii), nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (zakup pracy do kolekcji), nagroda współorganizatora Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (zaproszenie do realizacji wystawy indywidualnej w siedzibie CKiS w 2026 roku). Nasza publiczność będzie miała okazję przyznać swoją nagrodę, a jej laureat będzie zaproszony do prezentacji pracy w Galerii Pulsar w 2026 roku.

Podczas tegorocznych „A-Kumulacji”, prócz wystawy konkursowej, towarzyszyć nam będą prezentacje zaproszonych przez kuratora artystów i artystek. Ich prace wpisują się w program towarzyszący biennale, który oparty jest  na fotografii i na szerokorozumianym konstrukcie MIEJSCA.

W dniu 16 kwietnia 2025 roku, wraz z otwarciem wystawy konkursowej, w przestrzeni WPA UAM w Kaliszu zostanie udostępniona wystawa Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie „Opawska Szkoła Fotografii”, prezentująca prace obecnych studentów oraz niedawnych absolwentów. Instytut wystawą na tegorocznych Kaliskich Biennale Sztuki rozpocznie obchody 35-lecia swojego istnienia.

Tego samego dnia otwarte zostaną kolejne wystawy towarzyszące tegorocznym A-Kumulacjom. W przestrzeniach Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zostaną zaprezentowane dwie ekspozycje eksplorujące dwie zasadniczo różne definicje miejsca – „Ujawnienie” Agnieszki Sadowskiej oraz „Hometown” Krzysztofa Zielińskiego. Mimo, iż wernisaż zaplanowany jest na dzień 25 kwietnia 2025 r. obie wystawy będą dostępne dla zwiedzających od dnia otwarcia A-Kumulacji 2025.

Od tego samego dnia, w ramach „Postoju ze sztuką”, będziemy mogli przyjrzeć się z bliska „nie_KRAJOBRAZOM” Adriana Wykroty, kuratora A-Kumulacji 2025.

25 kwietnia 2025 roku w Laboratorium Sztuki otwarte zostaną wystawy książek i zinów fotograficznych. „Przeglądanie (się)” jest prezentacją książek pochodzących z archiwum konkursu Fotograficzna Publikacja Roku, której towarzyszyć będzie kuratorskie oprowadzanie Joanny Kinowskiej, wieloletniej współorganizatorki wspomnianego konkursu. „Miejsca/Prywatne” to wybór zinów i książek fotograficznych z kolekcji Zinteki, której kuratorem jest Krzysztof Orłowski.

Po otwarciu wystaw zapraszamy na rozmowę z autorami, którą poprowadzą kurator A-Kumulacji Adrian Wykrota oraz Dyrektor CKiS Robert Kuciński.

Tegorocznym biennale towarzyszyć będą także warsztaty fotograficzne i introligatorskie odbywające się w Laboratorium Sztuki. W dniu 9 maja 2025 roku można będzie zapoznać się bliżej z formą zinu fotograficznego. Warsztaty pracy nad małymi publikacjami fotograficznymi poprowadzi Krzysztof Orłowski.

W tym samym dniu osoby uczestniczące w warsztatach fotograficznych z Mariuszem Foreckim i Dominikiem Kulaszewiczem będą mogły zastanowić się czym jest miejsce i ich najbliższa przestrzeń.

Zaś 17 maja 2025 roku Marta Tomiak wprowadzi nas w tajniki sztuki introligatorskiej.

17 maja nie zabraknie też pokazu filmowego w ramach projektu „Kino na Sztuki”, który zaplanowany został na godz. 20.30 w Laboratorium Sztuki. Zaprezentujemy film „I’m Not Everything I Want To Be”, w reżyserii Klary Tasovskiej, który jest opowieścią o ciągłym poszukiwaniu swojego miejsca przez fotografkę  Libuse Jarcovjakovej.

Dzień 21 maja 2025 roku rozpoczniemy o godz. 15:00 wykładem prof. Vladimira Birgusa, światowej sławy fotografika, dziekana Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, a zakończymy finisażem wystawy „Opawska Szkoła Fotografii” o godz. 17:30.

22 maja 2025 roku w Zielonej Strefie odbędzie się finisaż A-Kumulacji 2025 wraz z galą wręczenia nagród.

Miejsce ekspozycji wystaw konkursowych:


Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5
Galeria im. Profesora Andrzeja Niekrasza, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Miejsce ekspozycji wystaw towarzyszących:

„Opawska Szkoła Fotografii”

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30

Agnieszka Sadowska – „Ujawnienie”

Krzysztof Zieliński – „Hometown”

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, ul. Łazienna 6

„Przeglądanie (się)” – wystawa książek i zinów fotograficznych

„Miejsca/Prywatne” – wystawa książek i zinów fotograficznych z kolekcji Zinteki Krzysztofa Orłowskiego

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Laboratorium Sztuki – ul. Śródmiejska 31

Wystawy w przestrzeni miasta:


Adrian Wykrota –
„nie_KRAJOBRAZY”

Wystawa w ramach „Postoju ze Sztuką” oraz przestrzeń miejska vis a vis Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa



Patronat Honorowy
Krystian Kinastowski Prezydent Miasta Kalisza

Organizator
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

Współorganizatorzy
Miasto Kalisz, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu,

Patronaty medialne
Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Radio Poznań, Ziemia Kaliska, Radio Centrum, Calisia.pl, Fakty Kaliskie

Partnerzy Galerii
Grupa MO, AR NEON, Schimmel Pianos, Polifarb Kalisz S.A. M&P Alkohole i Wina Świata

Szczegółowe informacje o wystawie konkursowej i wydarzeniach towarzyszących będzie można śledzić na bieżąco na naszych profilach: FB @GaleriaKalisz i IG@galeriatarasin oraz na stronie www.tarasin.pl

„A-Kumulacje 2025, Kaliskie Biennale Sztuki” zostały wpisane jako wydarzenie towarzyszące 65. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym, Festiwalowi Sztuki Aktorskiej. 

Wystawa Agnieszki Sadowskiej „Ujawnienie” została wyprodukowana przez Galerię im. Sleńdzińskich Miejską Instytucję Kultury.