„ZDOBYWCY SŁOŃCA” / „CIEMNA MATERIA SZTUKI” – ANNA BAUMGART

W sobotę 3 czerwca, zapraszamy na wieczór autorski z Anną Baumgart, w czasie którego zaprezentujemy: „Zdobywców słońca” i „Ciemną materię sztuki” – dwa niezwykłe video-arty, które poruszyły świat sztuki z zupełnie różnych powodów…

 

Anna Baumgart – artystka postkonceptualna, reżyserka i scenografka. Nagrodzona za wybitny debiut przez wojewodę gdańskiego 1995 r. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego oraz Fundacji Kultury. Wystawia w kraju i za granicą, m.in.: Brooklyn Museum of Art, NKB i Kunstwerke w Berlinie, Ludwig Museum w Budapeszcie, Museum on the Seam w Izraelu, Casino Luksemburg w Luksemburgu, CCA w Moskwie, Rydze, Narodowej Galeria Sztuki Zachęta i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Jej prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach sztuki, min: Hauser & Wirth, FRAC Poitou-Charentes, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Znaki czasu Szczecin, Lublin, Olsztyn, Kolekcja Parlamentu Europejskiego. Kolekcja Śląskiego Muzeum Sztuki, Muzeum Narodowe w Warszawie. Film „świeże wiśnie” z 2010 r. prezentowany na festiwalach sztuki video i dokumentu tj : Videobrasil w Sau Paulo, Videonale w Bonn, Era Nowe Horyzonty, Watch docs, Impakt, został nagrodzony „nagrodą publiczności dla najlepszego filmu wideo „na festiwalu Loop w Barcelonie. „Zdobywcy słońca” prezentowany był: w Muzeum Żydów w NYC. EUROPEAN MEDIA ART FESTIVAL OSNABRUECK, MONSTRAINVIDEO MILANO, Festival Nowe Horyzonty Wrocław.

 

„Zdobywcy słońca”- 30 min., (2012) to projekt archiwistyczno-detektywistyczny Anny Baumgart, do udziału w którym zaprosiła historyka awangardy i krytyka sztuki, prof. Andrzeja Turowskiego. Wspólnie odtwarzają drogę pociągu agitacyjnego, który w 1920 roku przez Polskę miał dotrzeć do Berlina, by wspomóc Niemiecką Partię Komunistyczną i zawieźć na Zachód idee rewolucyjne. Ostatecznie jednak zakończył swój bieg w Koluszkach koło Łodzi. W efekcie niecodziennej współpracy artystki i naukowca powstał film Anny Baumgart „Zdobywcy słońca” oraz książka Andrzeja Turowskiego „Parowóz dziejów”. Oba dzieła mają na celu skłonić widza do refleksji na temat genealogii modernistycznej awangardy, zadają pytania o prawdę historii i sens źródeł w historii sztuki a jednocześnie łącząc konwencje operują niezwykłym humorem.

 

„Ciemna Materia Sztuki”- 35 min.,( 2015) Dla Adrienne Rich (badaczka feministyczna tzw. Drugiej fali) stosowanie polityki umiejscowienia w praktyce oznaczało konieczność (i umiejętność) traktowania siebie równocześnie i jako ciało prywatne, wrażliwe, reagujące, i jako ciało publiczne, odpowiedzialne, świadome. Takie dwoiste podejście do siebie widoczne jest w filmie Anny Baumgart Ciemna materia sztuki, gdzie „umiejscawia” ona siebie „w” a równocześnie „wobec” różnych wydarzeń, przestrzeni, osób z rzeczywistości, w której funkcjonuje. Kompozycja osób, plenerów i artystycznych działań każe wprowadzić do interpretacji prac artystki jeszcze jeden wątek związany i z umiejscowieniem, i z feminizmem reinterpetowanym przez Braidotti z perspektywy nomadyzmu. Z tej perspektywy aktywność twórcza Baumgart lokującej się w środowisku artystycznym i patrzącej na nie z wnikliwym okiem kamery, jest wyrazem „nomadycznej świadomości”, która w ujęciu Braidotti jawi się jako „forma obrony przed przyswojeniem lub uznaniem dominujących sposobów reprezentacji siebie”… Każda z filmowych prac Anny Baumgart jest realizacją „polityki podmiotowości”, która w ponowoczesnej refleksji feministycznej oznacza „poszukiwanie miejsc, w których można stawiać opór”. Efektem takich poszukiwań jest praca Ciemna materia sztuki (2016), w której artystka przygląda się życiu intelektualnemu i artystycznemu w Polsce, analizując napędzające go mechanizmy władzy, gwiazdorstwa, rywalizacji, walki o dofinansowanie. Krytyka nakierowana na instytucje i konsekwencje ich działań służy zwróceniu uwagi na jednostki twórcze oraz przypomnieniu, że „to artyści stanowiący tzw. ciemną materię wypracowują dobro wspólne, jakim jest sztuka”.

 

Pokaz w ramach cyklu Kino (na) Sztuki jest wpisany w program NOCY KULTURY.

Materiały dzięki uprzejmości artystki.