Wystawa Sylwii Jakubowskiej-Szycik

Wystawa Sylwii Jakubowskiej-Szycik „DOM | MOD”, której wernisaż odbędzie się w piątek 29 marca o godzinie 13.00 jest wynikiem nagrody Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu w Międzynarodowym Konkursie na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – „Próba 3”.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina jest partnerem wystawy.

Koncepcja wystawy, którą zaproponowała nam artystka, oparta jest o stwierdzenie, iż dynamiczny rozwój mediów, w tym i prasy i potrzeba dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców spowodowała znaczące obniżenie wartości przekazu. Informacja stała się towarem, a człowiek (odbiorca) często obiektem manipulacji i perswazji. Znaczącą część przekazywanych wiadomości stanowią sensacyjne zdjęcia oraz negatywnie zabarwione informacje. Codziennie dowiadujemy się o jakichś nowych konfliktach zbrojnych, zamachach, zbrodniach, o kolejnych kryzysach. Komunikat towarzyszący wielu drastycznym obrazkom zredukowany jest do minimum, a bardzo uproszczony język nie wymaga od odbiorcy żadnego wysiłku intelektualnego. Codzienne bombardowanie takim rodzajem wiadomości, podanej w tak obojętny sposób usypia naszą wrażliwość i zobojętnia nas na tragedię, pozostaje jedynie strach przed… niewiadomą przyszłością.

Artystka zaprezentuje instalację Dom-schron, która powstała z gazet codziennych, ułożonych jedne na drugie tworząc ściany. Treść jest nieczytelna. Pozbawiony okien, zaopatrzony jedynie w wejście. W tym Domu… wiadomości negatywne przestają straszyć. Gazety, nośniki grozy paradoksalnie stają się strażnikami granic naszej strefy bezpieczeństwa. Stały się budulcem dla bezpiecznego miejsca, schronienia. Destrukcyjne informacje są jakby oswojone a ich pejoratywny charakter zmienia się w pozytywny. Ale choć Dom-schron w swojej strukturze ukrywa wszystko co przeraża i czego boimy się, to nie czujemy się w nim zbyt komfortowo, niestety pozór bezpieczeństwa  zdradza panująca wewnątrz  niepokojąca cisza.

Kuratorka wystaw artystki Dorota Grubba-Thiede zapewnia, że cenne w percepcji wszystkich realizacji Sylwii Jakubowskiej jest doświadczenie analitycznego chłodu artystki, która, przepracowując pierwsze powody podjęcia osobistego tematu, dociera do niezależności formalnej również względem własnych doświadczeń artystycznych.

Sylwia Jakubowska-Szycik urodziła się w 1974 w Lublinie. W 2001 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Pracuje i mieszka w Gdańsku. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, tkaniną i rysunkiem. W swoich realizacjach posługuje się różnymi przedmiotami codziennego użytku, tym co zwykle znajduje w najbliższym otoczeniu. Ogranicza środki wyrazu do minimum, dbając jednocześnie o warstwę merytoryczną, czytelność formy plastycznej oraz wrażenia estetyczne odbiorcy. Często modyfikuje starsze prace, wykorzystując je do tworzenia zupełnie nowych znaczeń. Wieloelementowość, która charakteryzuje jej realizacje, daje możliwość tworzenia wielokrotnych aranżacji, budowania nowych znaczeń w zależności od przestrzeni, czy kontekstu prezentacji.                                                                                                                                                                                        Prace artystki były prezentowane między innymi na wystawach: 2018/2019 MEDYTACJE FIBONACCIEGO + SZTRUKSOWY ZAJĄC | WOBEC KATARZYNY KOBRO (1898–1951) Muzeum Współczesne Wrocław; 2018, DOM/SCHRON, Galeria Kaplica, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko; 2017 Efekt uboczny/zabawki edukacyjne, Wl4 Przestrzeń Sztuki, Gdańsk; 2017 Grassomania: Sieroca Re:Visited vol.2, Dom D. Chodowieckiego i G. Grassa, Gdańska Galeria Miejska; 2017, Eco materia, Międzynarodowa Wystawa Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Oddział Sztuki Nowoczesnej MNG, Pałac Opatów, Gdańsk; 15 Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, 2016.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.