Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaAktualnościWystawa Krzysztofa Gliszczyńskiego w Galerii Pulsar

Wystawa Krzysztofa Gliszczyńskiego w Galerii Pulsar

… Widzialne i ruchome, ciało moje

zalicza się do rzeczy, jest jedną z nich;

tkwi w tkance świata i jego spójność

jest spójnością rzeczy.

Jednakowoż, skoro widzi oraz się porusza,

w krąg ustawia rzeczy wokół siebie,

one zaś są jakąś jego dobudówką bądź też przedłużeniem,

są inkrustowane w jego cielesności, stanowią część

jego pełnej definicji i tworzywem świata jest tworzywo ciała.

Wszystkie te odwrócenia, antynomie są różnymi sposobami

powiedzenia tego, że widzenie daje się uchwycić

czy też tworzy się w pośrodku rzeczy,

właśnie tam, gdzie coś widzialnego zaczyna widzieć,

gdzie staje się widzialnym dla siebie, i – przez widzenie

wszechrzeczy – tam, gdzie utrzymuje się,

niczym woda macierzysta w krysztale,

niepodzielność czującego i odczuwanego…

Maurice Merleau-Ponty

 

Dla Krzysztofa Gliszczyńskiego materia malarska jest nieustannie eksplorowanym medium wyrażania najgłębszych napięć i sprzeczności pomiędzy światem cielesności i widzialności.

Alchemiczna Prima Materia – chaos, z którego może zrodzić się forma i jej znaczenie, to świat, w którym rodzi się język wizualny i werbalny…,  to jednocześnie świat bez granic i mikrokosmos gestów. W tym świecie materii i energii, który można ukształtować wolą i wytężoną pracą, ciało artysty  porusza się niczym łącznik – sensoryczne lustro. W przypadku twórczości Krzysztofa Gliszczyńskiego imperatywem do poszukiwania nowych znaczeń, oraz określenia sensu – pulp fiction naszej rzeczywistości– jest moment scalania i rozbijania materii malarskiej zbliżony właśnie do praktyk alchemicznych.

Obrazy artysty tworzone przez wiele lat z farb i wosków, posiadają unikatowy zapis rytmu wgłębień.  Reliefowe, geometryczne rysunki tworzone żmudnie w wielu warstwach materii są śladem ruchu oka artysty umieszczonego „na koniuszku palca”. Takie zabiegi prowadzą do powstawania resztek spadających spod ręki malarza. Te nadmiarowe „odpady” farby leżące pod blejtramami, Krzysztof Gliszczyński umieszczał z kolei w obiektach – Urnach.  Ich rozbijanie i ponowne scalanie w cyklu dwuwymiarowych Autoportretów, pozwoliło artyście na ucieleśnienie świata niewidzialnego… Wreszcie płynne „byciem poza czasem – pomiędzy nieobecnym a widzialnym” ukrywa głębsze pytania o dzieło otwarte, odsyła do ciała – znaku istnienia, oraz sprawia, że obrazy artysty emanują światłem i grą intelektualną.

31 m2  w Galerii Pulsar to prezentacja szczególnego miejsca  –  Pracowni Artysty.  Poprzez 139 fotografii umieszczonych w Książce Artystycznej zostajemy „wpuszczeni” w świat samotnej pracy nad obrazami, porzuconymi płótnami i kokonami, w których dojrzewają woskowane powierzchnie płócien z „resztek” myśli i materii.  Kiedy już przejrzymy uważnie zgromadzony materiał pamiętajmy, że nad mikrokosmosem malarza unosi się cytat z tekstu francuskiego fenomenologa Maurice’a Merleau-Ponty’ego wydrukowany na folii i umieszczony na dachu pracowni w gdańskim „Falowcu”.

Książka artystyczna „31 m2” autorstwa Krzysztofa Gliszczyńskiego, powstała w edycji limitowanej i  towarzyszy wystawom indywidualnym artysty:

Geometrica de physiologiam pictura w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie 22.02– 25.03.2018

oraz

31 m2 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu 06.12.2018 do 25.01. 2019

 

[139 zdjęć zostało wykonanych osobiście przez artystę w latach 1995–2017 w jego pracowni. Druk pigmentowy, maszyna Epson SureColor P9000 na papierze Hahnemühle PhotoRag 188g,100% bawełna, Projekt graficzny i przygotowanie do druku: Sylwia Kasprowicz ] Egzemplarz autorski 1/1

Kurator: Joanna Dudek

 

KRZYSZTOF GLISZCZYŃSKI

www.krzysztofgliszczynski.com

Urodzony w 1962r. w Miastku. Studia w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki w latach 1982-87 w pracowni podstaw malarstwa prof. Hugona Laseckiego oraz w pracowni dyplomowej prof. Kazimierza Ostrowskiego. Dyplom w 1987 roku. W latach 1995-2002 założyciel i współprowadzący Galerię Koło w Gdańsku. Pomysłodawca Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego przyznawanej przez ZPAP w Gdańsku. Dziekan Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku w latach 2008-2012. Prorektor ds. rozwoju i współpracy ASP w Gdańsku w latach 2012-2016. Obecnie prowadzi III Pracownię Malarstwa w ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektem i wideo.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X