TY PÓJDZIESZ GÓRĄ, A JA DOLINĄ wystawa Wojciecha Zamiary

Wojciech Zamiara
Ty pójdziesz górą, a ja doliną

kuratorka: Jolanta Woszczenko
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
2-25.02.2023

Partnerem organizacji wystawy jest CSW ŁAŹNIA w Gdańsku.

Twórczość Zamiary charakteryzuje estetyczny minimalizm oraz operowanie paradoksem. W jego postawie interesujące są nieustające próby interpretacji własnego „ja”. Przy pomocy lapidarnych środków artysta prowadzi z odbiorcą emocjonalną i intelektualną grę.

Tytuł wystawy „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” nawiązuje do najnowszej pracy Wojciecha Zamiary oraz pracy wideo, którą zrealizował wspólnie ze swoim przyjacielem, Witosławem Czerwonką. Pokazując sztukę Zamiary, trudno jest bowiem nie mówić o Czerwonce i wzajemnym wpływie obu artystów. Ich przyjaźń rozpoczęła się w 1986 roku i trwała do śmierci Witosława Czerwonki. Zamiara prowadził wraz z Czerwonką kultowe zajęcia upowszechniające nowe media w pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Udział w tych zajęciach brali m.in.: Robert Rumas, Piotr Wyrzykowski, Jacek Niegoda, Dominik Lejman, Adam i Ania Witkowscy, Tomasz Kopcewicz, Tuse, Robert Jurkowski czy Jarosław Bartołowicz.

Zamiara i Czerwonka stworzyli jedynie dwie wspólne prace wideo. Realizacje zatytułowane „Ja górą” i „do re mi” mogą być odczytane jako komentarze do charakteru ich wzajemnych relacji, sposobu patrzenia na świat i sztukę. Trzecią pracę, performans pt. GO zainicjował Wojciech Zamiara i zaprosił do jego wykonania Witosława Czerwonkę. Na wystawie można zobaczyć dokumentację tego zrealizowanego w 1990 roku performansu, podczas którego mężczyźni stanęli naprzeciwko siebie i połączyli się foliową tubą. Performans polegał na dzieleniu się i ostatecznie walce przyjaciół o oddech.

Zamiara jest uznawany za jednego z pionierów i najważniejszych twórców sztuki wideo w Polsce, Na wystawie w Kaliszu znajdują się prace wideo, fotografie, a także dokumentacje instalacji i performansów zrealizowanych przy udziale najbliższych w latach 1985–2022.

Prace prezentowane na wystawie nie powstałyby bez pomocy: Jarosława Bartołowicza, Witosława Czerwonki, Wojciecha Kozłowskiego, Leszka Krutulskiego, Anny Kuczyńskiej, Agaty Lehman, Jana Matejki, Vahrama Mkhitaryan, Wojciecha Olejniczaka, Jerzego Ostrogórskiego, Piotra Różyckiego, Barbary Taill, Jerzego Wódkowskiego, ZbyZiela, Bartosza Żukowskiego, …

Wojciech Zamiara, dla B…, z cyklu Pomniki, fot. ZbyZiel, 1997

Wojciech Zamiara – artysta interdyscyplinarny, zajmujący się sztuką wideo, performance, fotografią oraz instalacjami multimedialnymi. Artysta współtworzył Galerię Wieża Ciśnień w Bydgoszczy, przez parę lat prowadził galerię w bydgoskim klubie Mózg. Od 1986 roku pracuje, jako pedagog na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obecnie jest profesorem tytularnym i pełni funkcję dziekana ds. Kierunku Fotografia. Jego prace prezentowane były w ważnych ośrodkach związanych ze sztuką współczesną m.in.: Berlin, Kassel, Kolonia, Sao Paulo, Tokio, Londyn czy MOMA w Nowym Jorku.

Organizator:
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, pl. św. Józefa 5, 62-800 Kalisz, Instytucja Kultury Miasta Kalisza

Partner organizacji wystawy:
CSW ŁAŹNIA w Gdańsku

Wernisaż: 2.02.2023, 19.00-22.00

Czas trwania wystawy: 2-25.02.2023

Patronat medialny:
Radio Centrum Kalisz, portal Calisia.pl oraz Ziemia Kaliska.

Partnerzy Galerii:
ERGO HESTIA, Polifarb Kalisz S.A., M&P ALKOHOLE I WINA ŚWIATA.

Wystawa Wojciecha Zamiary Ty pójdziesz górą, a ja doliną została wyprodukowana przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku i była pokazywana od 10 listopada 2022 do 8 stycznia 2023 w CSW Łaźnia 2.