Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaJAN TARASINAKTUALNOŚCI„TRIBUTE TO JAN TARASIN” Jacka Kornackiego w Galerii Pulsar

„TRIBUTE TO JAN TARASIN” Jacka Kornackiego w Galerii Pulsar

„Osoby nieboszczykowskie” to cykl prac Jacka Kornackiego, w których artysta odwołuje się do portretów trumiennych związanych z kulturą sarmacką.
„To typowo polski wytwór związany z obrządkiem pożegnania tych, którzy odeszli. Portrety trumienne, które w trakcie uroczystości przytwierdzano do trumny miały charakterystyczny, sześciokąty kształt. Obrazy przedstawiały zazwyczaj zmarłych w kwiecie wieku, bo malowane były za życia. Najczęściej były dziełem domorosłych artystów, ale zdarzały się również wśród nich prawdziwe dzieła sztuki”.
„Osoby nieboszczykowskie” to obrazy przedstawiające przetworzone, podkreślone ultrafioletem, wizerunki współczesnych twarzy – osób, które odeszły w danym roku, a były ważne dla artysty. W 2009 roku tą osobą był Jan Tarasin.
Jacek Kornacki – ur. w 1964 roku. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Mieczysława Olszewskiego. Obecnie na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku pełni funkcję dziekana i prowadzi Pracownię Podstaw Malarstwa i Rysunku. Uprawia malarstwo i rysunek, tworzy instalacje, a także realizuje wiele projektów o charakterze artystyczno-kulturowym (między innymi Akcja Artystyczno-Społeczna „Bądź Świadomym Dawcą Narządów” [2000], Projekt Artystyczno-Kulturowy ,,Archetyp–Świadomość–Miejsce” [1992–2015]). Od samego początku jej istnienia jest aktywnym uczestnikiem działań sopockiej Fundacji Sfinks. Ma w dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w wielu wystawach zbiorowych. Interesuje go człowiek w kontekście kulturowym i cywilizacyjnym. Poddając refleksji fenomen przemijania, z dziejowej spuścizny czerpie motywy, które interpretuje i czyni tworzywem swojej sztuki.

„Osoby nieboszczykowskie – Jan Tarasin”, 2009, technika własna, sitodruk, farby czułe na UV, 6 modułów ok 43×52 cm.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X