Spotkanie autorskie z Piotrem Blajerskim

21.01.2017, sobota, godz. 17.00
PIOTR BLAJERSKI – Spotkanie autorskie
Dworzec PKP (ul. Dworcowa 1)

Piotr Blajerski, Ewangelia według Pasoliniego, film, 2015
Praca Piotra Blajerskiego została stworzona na bazie fragmentów monumentalnego dzieła filmowego Piera Paolo Pasoliniego – Ewangelii św. Mateusza. Uznając, że film Pasoliniego jest swego rodzaju zawłaszczeniem treści ewangelii, to wideo Blajerskiego jest zawłaszczeniem tej ekranizacji. Jeżeli oryginał jest reprezentacją relacji pomiędzy chrześcijaństwem a myślą lewicową (jedno i drugie ważne dla Pasoliniego) to remake wystawia na próbę specyficzne uwarunkowania kulturowe. „Na początku było słowo” – natomiast w filmie Blajerskiego nie pada ani jedno. Konstruuje on alternatywną narrację, pozbawiając ją wszelkich dialogów. Mimo braku słów, dzięki wyrażanym przez aktorów emocjom, znaczącym spojrzeniom oraz gestom, możemy bez problemu śledzić opowiadaną historię. Blajerski buduje wizualny komentarz na temat genealogii kultury oraz czasów, kiedy nie było jeszcze języka. Wideo instalacja, którą można oglądać we wnętrzu kaliskiego, historycznego dworca PKP, zaprasza widzów do wejścia w ten niemy świat prakultury. Bez względu na pochodzenie i kontekst – jej odczytanie jest uniwersalne i oparte na pozajęzykowych komunikatach. Specyfika dworca kolejowego wystawia na próbę nie tylko pracę Blajerskiego, ale i każdego, kto znajdzie się w polu jej oddziaływania. Przelotne relacje, przypadkowe spojrzenia i oczekiwanie – stają się na czas kaliskiego biennale, środowiskiem naturalnym tej artystycznej projekcji.

Praca Piotra Blajerskiego, wyświetlana w przestrzeni kaliskiego dworca PKP, jest jedną z kilku interwencji artystycznych, podjętych przez zaproszonych artystów w ramach I Kaliskiego Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017”.

Piotr Blajerski to artysta multimedialny, urodzony w 1980 roku w Kaliszu. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrocławiu. W 2011 roku obronił dyplom magisterski na kierunku Sztuka Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Założyciel i kurator galerii EMDES istniejącej w latach 2009-2011. Zakres jego zainteresowań obejmuje zjawiska społeczne dotyczące życia jednostki we wspólnocie, procesy emancypacji, indywidualne wybory i świadome gesty odmowy. Często sięga po fotografię i wideo, w pracy wykorzystuje też m.in. found footage. Jego realizacje poza Polską pokazywane były m.in. w: Berlinie, Paryżu i Bratysławie.

Kaliskie Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017” to wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem. Organizatorem wydarzenia jest miejska Galeria Sztuki im. Jana Tarasina a kuratorem Michał Knychaus – młody artysta zajmujący się nowymi mediami, urodzony w Kaliszu a na co dzień mieszkający i pracujący w Poznaniu.