Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAPOSTÓJ (ZE) SZTUKĄ„Ryszard Cieślak” Karola Radziszewskiego na kaliskich przystankach autobusowych

„Ryszard Cieślak” Karola Radziszewskiego na kaliskich przystankach autobusowych

Karol Radziszewski – „Ryszard Cieślak” (2015)

Ryszard Cieślak to jeden z najbardziej znanych Kaliszan na świecie. Znany międzynarodowo, ale czy znany w rodzinnym mieście? Aktor związany z legendarnym reżyserem – Jerzym Grotowskim, podróżował po wszystkich kontynentach, elektryzując publiczność i zdobywając powszechne uznanie jako niedościgniony “książę zawodu”. Czy miał w sobie sex appeal prawdziwej ikony kultury masowej? Czy mógł stać się symbolem rozpoznawalnym poza kregiem wtajemiczonych ludzi teatru? Czy wciąż ma na to szanse? W Polsce? W Kaliszu?

Karol Radziszewski podejmuje próbę ikonizowania Ryszarda Cieślaka przywołując jego wizerunek przefiltrowany przez popową estetykę Andy’ego Warhola. Reprodukowany jako element pracy obraz jest częścią większego cyklu osnutego wokół wizerunku Cieślaka. Legendarny aktor jest też głównym bohaterem filmu Radziszewskiego “Książę” (2014).

Karol Radziszewski (ur.1980) twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych. Wydawca i redaktor naczelny magazynu „DIK Fagazine”. Laureat Paszportu Polityki (2009). Jego prace były pokazywane min. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Współczesnym Wrocław, Muzeum Narodowym w Warszawie, CSW Zamek Ujazdowski, Kunsthalle Wien, New Museum w Nowym Jorku, Cobra Museum w Amsterdamie oraz na biennale PERFORMA 13 w Nowym Jorku, 7. Göteborg Biennale, 4. Prague Biennale, Biennale of Young Artists w Tallinie, New York Photo Festival w Nowym Jorku i 15. Biennale Sztuki Mediów WRO.
www.karolradziszewski.com

Przez cały rok na przystankach w centrum miasta prezentowane będą dzieła, z których większość powstanie specjalnie na nasze postoje. Do spotkania z mieszkańcami Kalisza zaprosiliśmy zarówno artystów doświadczonych w prezentowaniu swojej sztuki w miejscach publicznych, jak i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z tym zadaniem. Wspólnie wsłuchamy się w głosy odbiorców, niecenzurowanych i niekontrolowanych przez instytucję.

Przystanki:
Nowy Rynek Babina
Parczewskiego
Plac Jana Pawła II (przy fontannie)
Złoty Róg
Al. Wojska Polskiego Kosmos
Harcerska Rogatka

Kuratorka: Małgorzata Kaźmierczak

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X