Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAKINO (NA) SZTUKIPRZYPADEK JOSEPHINE H…- FILM IZABELLI GUSTOWSKIEJ

PRZYPADEK JOSEPHINE H…- FILM IZABELLI GUSTOWSKIEJ

Autorka – Izabella Gustowska– artystka multimedialna poszukuje latem 2013 roku w NYC swojej Josephine – niezależnej współczesnej kobiety. Pierwowzorem dla jej bohaterki jest Josephine Hopper – artystka, modelka i żona amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Fragmenty z obrazów do których pozuje i cytaty z jej dzienników, w których walczy o swoją niezależność, wolność i godność osobistą powracają w myślach 13 kobiet podglądanych na ulicach, mostach i w metrach NYC. Wzorzec wiktoriańskiej moralności konfrontowany jest wzorcem dzisiejszych zachowań epoki postfeministycznej. Ślady pamięci z obrazów Hoppera powracają w miejsca i sytuacje, w których kiedyś mogły się zdarzyć, na przecięciu osi czasu przeszłości i teraźniejszości i adoptują pojęcie recreativity. Otwartym pozostaje pytanie, czy autorka znalazła swoją Josephine w upalne lato z 2013 .

Izabella Gustowska – artystka, pedagog, urodzona w 1948 roku w Poznaniu; uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, realizuje instalacje, performances, wideo-performances; w większości prac wykorzystuje różne media; jej twórczość ewokuje między innymi osobiste doznania, indywidualne emocje, wynikające z refleksji nad niejednoznaczną naturą czasu (seria Przemijania-powtarzania, 1972) i – przede wszystkim – człowieka (cykle: Kobiety, 1977; Zmieniam się, 1978); w roku 1987 Gustowska reprezentowała Polskę na Biennale w São Paulo.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z artystką które poprowadzi Katarzyna Koślacz.

Katarzyna Koślacz – absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego; zajmuje się komunikacją i działaniami promocyjnymi w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego oraz w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu; interesuje się współczesnym teatrem i performancem w perspektywie studiów genderowych i teorii queer oraz sztuką kobiecą.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X