„Przemiany”. Koncert Agaty Kurzyk

„Przemiany” to koncert złożony z fragmentów tryptyku muzycznego, w którym kompozytorka próbowała przełożyć na język muzyczny procesy biologiczne i fizyczne zachodzące w świecie i w człowieku. Istotą przemiany jest ruch, który z pozornie chaotycznych półtonów i agresywnych alikwotów wydobywa harmoniczne brzmienia nowego porządku. Parafrazując Terrego Hayesa: „zmiany nie dzieją się na naszych oczach, tylko za naszymi plecami”. Skoro tak trudno je zobaczyć, to może dzięki „przemianom” będzie dane nam je usłyszeć.

Wydarzenie towarzyszyć będzie otwarciu wystawy laureatów i finalistów Międzynarodowego Konkursu na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – „Próba 3”.

 

Agata Kurzyk jest wiolonczelistką i kompozytorką koncertującą w kraju i za granicą. Swoją grą udowadnia, że można połączyć klasyczne piękno wiolonczeli z elektroniką, a z jednego  instrumentu wydobyć brzmienie i dynamikę całej orkiestry. Dzięki zastosowaniu techniki zapętlania motywów przy użyciu loopera, warstwa dźwiękowa rozrasta się wielogłosowo. Rytmy i współbrzmienia, które się na siebie nakładają, przenoszą słuchacza w inny wymiar akustyczny. Agata Kurzyk jest także naukowcem. Często czerpie inspirację z nauki, na przykład komponując utwory oparte na podziałach komórek. Obecnie pracuje jako specjalistka biologii komórki w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej, Centrum Onkologii – Instytut  im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jest członkiem zespołu badawczego, zajmującego się wykorzystaniem mezenchymalnych komórek macierzystych w medycynie regeneracyjnej

Agata Kurzyk jest miłośniczką grania koncertów w nietypowych miejscach oraz w plenerze (projekt StreetDust). Grała m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, krakowskich Sukiennicach, na plaży w Sopocie, czy na dachu Kulturhustaket w Sztokholmie. Współpracuje zarówno ze środowiskiem artystów sztuk wizualnych jak i młodymi muzykami na pograniczu muzyki elektronicznej i hip-hopu.

Agata Kurzyk to także mistrzyni wschodniej Europy (Budapeszt 2012) i finalistka światowych mistrzostw w loopowaniu BOSS Loop Station World Championship 3 (Anaheim/LA/USA 2013). Stypendystka Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – twórczyni projektu Wiolonczela w_śród+miejskich ulic (2013), gość specjalny na Stoff Fringe Festival (Sztokholm, 2013), laureatka Nagrody Stoff dla najlepszej artystki Festiwalu Sopot Fringe Festiwal (2012). W 2012 r. zawiązała współpracę z firmą Roland Polska i została ambasadorką Boss Loop Station. Obecnie studentka Podyplomowych Studiów Kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.