„Praca-Dom” Mariusza Warasa na kaliskich przystankach autobusowych

W ramach kolejnej odsłony projektu „Postój ze sztuką” na kaliskich przystankach autobusowych można zobaczyć pracę Mariusza Warasa – artysty znanego głównie z projektu „m-city”, w ramach którego stworzył kilkaset wielkoformatowych instalacji w przestrzeni publicznej i galeryjnej. Motywem najczęściej przewijającym się w jego twórczości jest niekończące się miasto – rozrastający się pejzaż miejski w stylu industrialnym. To właśnie czarno-białe wariacje na temat dużych metropolii, zbudowane z anonimowych, modułowych domów wyróżniają twórczość Warasa. Obok charakterystycznych, postindustrialnych murali drugim, równie ważnym motywem jego twórczości są pojazdy, maszyny, w szczególności statki, ale również samoloty, tramwaje, sterowce, ciężarówki czy latające spodki. Artysta umieszcza je w krajobrazie miejskim lub czyni głównym obiektem swoich realizacji. Waras jest autorem kilku „murali” znajdujących się na statkach, wieży kontroli lotów, czy też bolidzie Formuły 1 jak również „obiektów pneumatycznych” (spychacz – Wrocław, pomnik konny – Lublin) i monumentalnej instalacji „Fabryka” (CSW Toruń) nawiązującej do widma prognozowanego końca pracy fizycznej.

W Kaliszu artysta prezentuje swój projekt pt. „Praca-Dom”, który można oglądać w przestrzeni miejskiej do 15 stycznia 2018 roku. Lapidarny szablon odnosi się do zapętlonej codzienności, w której poruszamy się między domem a pracą. Jest to kolejna realizacja, w której artysta zdradza wyraźną potrzebę komentowania społecznej rzeczywistości niepozbawionej konfliktów.

 

Dr Mariusz Waras (ur. 1978 w Gdyni) – artysta streetartowy, grafik, ilustrator, posługujący się głównie techniką szablonu. Twórca instalacji, kurator i podróżnik. W 2014 roku obronił Doktorat na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Od 2015 roku jest adiunktem na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie na kierunku malarstwo prowadzi autorską Pracownię Obrazu i Street Artu.

W dorobku posiada kilkaset murali w ramach projektu „m-city” zrealizowanych na całym świecie (m.in. w Brazylii, Kolumbii, Indiach czy USA) oraz kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i indywidualnych zaprezentowanych w 40 krajach.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.