Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAKINO (NA) SZTUKIPOKAZ FILMU „SZUKAJĄC VIVIAN MAIER” W RAMACH CYKLU KINO (NA) SZTUKI

POKAZ FILMU „SZUKAJĄC VIVIAN MAIER” W RAMACH CYKLU KINO (NA) SZTUKI

Niewiarygodna, ale prawdziwa historia życia Vivian Maier – wybitnie uzdolnionej, a zarazem bardzo tajemniczej kobiety, która skrywała przed światem swój wielki talent.

Całe życie pracowała jako skromna niania i nikt nie zwracał uwagi na to, że w każdej wolnej chwili, robiła setki zdjęć, których nigdy nikomu nie pokazała, a większości nawet nie wywołała. Zaraz po jej śmierci przypadkowo odkryto kontener, w którym znaleziono ponad 100 000 negatywów zawierających zdjęcia, które wkrótce wywołały furorę na całym świecie. Maier z dnia na dzień została uznana za jedną z najważniejszych artystek XX wieku, a światowe galerie ustawiły się w kolejce, by pokazywać jej prace.

Kim była kobieta, która nikomu nie zdradziła swojej pasji? Czy zdawała sobie sprawę ze swojego talentu? Jaką skrywała tajemnicę?

Szukając Vivian Maier to film Johna Maloofa i Charliego Siskela pokazywany na festiwalach całego świata – od Toronto i Berlina po Miami i Rio de Janeiro.

Portret Maier, który wyłania się z ich opowieści, jest intrygujący i niejednoznaczny. Wiadomo na pewno tylko to, że była wysoka, nosiła niemodne płaszcze i chodziła marszowym krokiem z zawieszonym na szyi nieodłącznym Rolleiflexem […]. Że nie posiadała żadnej rodziny, za to całą kolekcję manii i dziwactw […].
Paweł Mossakowski, “Gazeta Wyborcza”

Maloff i Siskel podejmują inteligentną grę z formułą metafizycznego kryminału. Choć film wydaje się przypominać śledztwo, reżyserzy nie próbują na siłę rozwiązywać piętrzących się zagadek. Pełna niedopowiedzeń atmosfera pasuje do „Szukając Vivian Maier” rozumianego jako medytacja o naturze geniuszu.
Piotr Czerkawski, dziennik.pl

“Szukając Vivian Maier” to jednak nie tylko wciągające dokumentalne śledztwo, hołd dla artystki i opowieść o fascynującej osobowości, ale i film o zaskakujących kolejach losu, pasji i poświęceniu. Może o przeznaczeniu? Vivian była nazbyt skrytą osobą, aby ujawnić się światu. Swojego agenta odnalazła po śmierci, ale i on odnalazł ją. […] Fantastyczna historia!
Dagmara Romanowska, film.onet.pl

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X