Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAKINO (NA) SZTUKIPokaz filmu „Ja Machciński” (reż. Erwin Rząd) W RAMACH CYKLU KINO (NA) SZTUKI

Pokaz filmu „Ja Machciński” (reż. Erwin Rząd) W RAMACH CYKLU KINO (NA) SZTUKI

W ramach wrześniowej odsłony Kina (na) sztuki, w ostatnich dniach wystawy fotografii Tomasza Machcińskiego, proponujemy Wam film Ja Machciński w reż. Erwina Rząda. Zapraszamy do Galerii w sobotę (3.09) o godz. 17.00

Film Ja Machciński prezentowany był na XX Festiwalu Form Dokumentalnych NURT – Kielce 2014. Spośród 156 wysokobudżetowych produkcji telewizyjnych zgłoszonych na Festiwal, znalazł się w gronie 34 obrazów filmowych walczących o główne nagrody – prezentowanych publiczności festiwalowej.

Na początku bieżącego roku dokument towarzyszył wystawie prac fotograficznych Tomasza Machcińskiego pt. Po co wojny są na świecie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Produkcję filmu zakończono w roku 2013. Zdjęcia do niego odbywały się podczas kilku spotkań reżysera z Tomaszem Machcińskim w mieszkaniu artysty.

Jak wspomina Erwin Rząd: Spotkania te były rozłożone w czasie tak, aby udało się uzyskać w filmie jak największe różnice wyglądu jego głównego bohatera. Był to prawie dwuletni okres naszych spotkań. Z kilku godzin nagrań i tysięcy zdjęć został zmontowany ten prawie 17 minutowy film. Chciałem udokumentować w tym krótkim materiale zmiany wyglądu głównej postaci polegające nie na charakteryzacji, ale na naturalnych zmianach wyglądu twarzy, zarostu, długości włosów. Chciałem w ten sposób potwierdzić jedną z głównych zasad zawartych w twórczości Tomasza Machcińskiego – wcielanie się w różne postaci wspomagane naturalnymi zmianami własnego wyglądu. Poza obrazową warstwą filmu, mam nadzieję, że poruszane w nim tematy choć w małej części przybliżą Państwu tak wielowymiarową postać jaką jest Tomasz Machciński.

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X