Od ściany – Patrycja Majerowicz

Cykl fotografii “Od ściany” powstał w trakcie pleneru artystycznego o tej samej nazwie, oraz w wyniku codziennych, powtarzających się obserwacji. Fotografie przedstawiają zrujnowaną kaliską architekturę w wybranych, przybliżonych i powiększonych kadrach. Fragmenty większej całości ukazują niedocenione piękno – walczą o uwagę i zachwyt wprawnego oka.

Widząc ruinę nierzadko myślimy, że jedynym jej przeznaczeniem będzie rozbiórka. Mury są jednak nośnikiem historii. Odpadający tynk, skruszała farba, nieudane graffiti niosą ze sobą nakładające się warstwy opowieści. Prawdopodobnie, te najbardziej zdewastowane obiekty, mają najwięcej do powiedzenia. To one pamiętają każde pęknięcie powstałe w okresie wojen i każdą kreskę napisaną przez zakochaną rękę…

Zestawienia faktur i barw, które wybieram, powstają w wyniku kadrowania – nie dążę do poznania faktów z życia ruin – ale tworzę nową, malarską rzeczywistość, w której wyobraźnia pozwala snuć domysły, przypuszczać, przeczuwać, odgadywać…

Ćwiczenia z fotografowania malarskich ruin są odwrotnością zgłębiania natury i języka malarstwa abstrakcyjnego. Powierzchniowy zapis kadru jest dokumentem czasu i wyborem oka, prawdziwa forma malarska dojrzewa jednak w syntezie czasu i indywidualnych wyborów. Ta odwrotność jest uchwytna tylko przy dłuższym namyśle… ale warto nasycać i uwodzić wyobraźnię.

Patrycja Majerowicz

 

Prezentacja wystawy fotografii „Od ściany” Patrycji Majerowicz w Galerii Pulsar jest wynikiem konkursu dla studentów WPA UAM w  Kaliszu „40-orbita”, który został ogłoszony w maju 2018 roku w ramach obchodów jubileuszu 40-lecia istnienia Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Projekt ten otrzymał rekomendację Rady Artystyczno-Programowej Galerii, na posiedzeniu w dniu 29 czerwca 2018 r.

 

Patrycja Majerowicz

Absolwentka Liceum Plastycznego im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, dyplom ze specjalności dekoracja wnętrz pod opieką artystyczną mgr Agnieszki Miśkiewicz (2015). Absolwentka studiów licencjackich na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom w Pracowni Malarstwa prof. zw. Marka Zaborowskiego i dr Joanny Dudek (2018). Aktualnie studentka studiów magisterskich na WPA UAM w Kaliszu.

Interesuje się szczególnie malarstwem amerykańskim po II wojnie światowej, architekturą wnętrz oraz fotografią artystyczną. W wolnym czasie pasjonuje się  literaturą i filmem kryminalnym.

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.