Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaAktualności„OBRAZY MIMO WOLI. WOKÓŁ OBRAZU MYŚLI GEORGES’A DIDI-HUBERMANA” – SZYMON WRÓBEL

„OBRAZY MIMO WOLI. WOKÓŁ OBRAZU MYŚLI GEORGES’A DIDI-HUBERMANA” – SZYMON WRÓBEL

Rozprawa Szymona Wróbla na temat filozofii obrazów Georgesa Didi-Hubermana przybliża z niezwykłą dociekliwością jedno z najbardziej fascynujących wydarzeń współczesnej myśli o obrazach (i obrazach myśli). Ześrodkowana wokół jej kluczowych toposów daje zarówno wgląd w osobliwą strukturę tej myśli, źródła jej inspiracji, jak i ewolucję. […]  Na szczególną uwagę zasługuje obrana przez autora postać dyskursu. Nie mamy tu do czynienia z klasyczną rekonstrukcją myśli Didi-Hubermana, w której poddana ona została różnego rodzaju zabiegom wyjaśniającym i obiektywizującym. Zamiast tego mamy do czynienia z dyskursem, w którym na często wieloznaczne, metaforyczne sformułowania Didi-Hubermana, autor nakłada własne, rozwijając ich implikacje we własnym odrębnym dyskursie. Nie traktuje tej myśli jako „obiektu” własnych rozważań, ale stara się być jej partnerem.
Prof. dr hab. Paweł Dybel

Publikacja „OBRAZY MIMO WOLI. WOKÓŁ OBRAZU MYŚLI GEORGES’A DIDI-HUBERMANA”  jest pierwszym zapisem wykładu z cyklu WYZWANIA SZTUKI, który został wygłoszony przez  prof. zw. Szymona Wróbla w Galerii 31 marca 2017 roku. Przekazujemy go w rozszerzonej formule i artystycznej formie w nakładzie 100 numerowanych egzemplarzy.

Spis treści:
Zwrot obrazowy (obraz zwrotu)
Piekło obrazów (obrazy piekła)
Obraz histerii (histeria w obrazach)
Bachantki (malarstwo dźwiękowe)
Przedmowy (stawanie się obrazem)
Fantastyka komórek nerwowych (szczwane lisy)
Sześcian twarzy (popękana twarz sześcianu)
Obecność (hapax legomenon)
Prowadnice (klatki)
Naczynie czasu (mucha ulatująca z otworu ust)
Fokalizacja (acte manqué)
Los rzeźby (wykuwanie/wkuwanie (do) głowy)
Mózg (aster)
Zęby (hodowla kurzu)
Teologia obrazu (obraz teologii)
Praktyka patrzenia (patrzenie jako praktyka)
Formuły patosu (patos formuły)
Gesty z odzysku (grymasy na wysypisku)
Montaż dośrodkowy (montaż odśrodkowy)
Perseusz-obraz tarcza (Orfeusz-spojrzenie śmierci)
Niewolny obraz wszystkiego (obrazy wolności mimo wszystko)
Obrazy mimo woli (wola mimo obrazów)
Widzenie jeszcze nie istnieje (uzmysłowienie)
Obraz-myśli (to obraz myśli)
Summary: Involuntary Images. On Georges Didi-Huberman’s Image of Thought

Szymon Wróbel jest profesorem filozofii na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Ukończył psychologię (specjalizacja: psychologia kliniczna) w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu. Przez wiele lat związany z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu. Jest autorem licznych książek i artykułów rozsianych po różnych czasopismach naukowych. Jego ostatnie książki to: Deferring the Self oraz Grammar and Glamour of Cooperation. Lectures on the Philosophy of Mind, Language and Action, opublikowane w 2013 i 2014 roku przez wydawnictwo Peter Lang. Natomiast po polsku: Ćwiczenia z przyjaźni, Lektury retroaktywne. Rodowody współczesnej myśli filozoficznej oraz Polska pozycja depresyjna: od Gombrowicza do Mrożka i z powrotem opublikowane przez krakowskie wydawnictwo Universitas w 2012, 2014 i 2015 roku. Jego ostatnia książka Filozof i terytorium. Polityka idei w myśli Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczki, Krzysztofa Pomiana i Marka J. Siemka została opublikowana przez Wydawnictwo IFiS PAN w 2016 roku. Aktualnie jest kierownikiem eksperymentalnego Laboratorium Techno-Humanistyki na Wydziale Artes Liberales.  Jego obecne zainteresowania koncentrują się na „ontologiach porażki” oraz „humanistyce szabrownictwa” opartej na taktyce badania szczątków cudzych dyskursów, strzępów niezrozumiałych języków, nieaktualnych myśli, porzuconych zdań, przerwanych gestów, niedokończonych intencji, martwych póz, enigmatycznych obrazów. Prezentowany tu esej o obrazach jest pierwszą próbą realizacji tak zaprojektowanej filozofii szabrownictwa.

Współpracowali z nami:
Recenzent: Prof. dr hab. Paweł Dybel
Redakcja: Bartłomiej Reszuta
Projekt i opracowanie graficzne: Dagny &Daniel Szwed (moonmadness.eu)

wrobel-na-strone

 

Jak zakupić publikację?

Publikacja dostępna jest w siedzibie Galerii  przy pl. św. Józefa 5 w Kaliszu w cenie 35 zł lub wysyłkowo z przedpłatą: 35 zł + 10 zł (koszt przesyłki).

Przesyłka zostanie wysłania niezwłocznie po zaksięgowaniu należności na koncie Galerii. Nr konta: PKO BP 67 1020  2212  0000  5302  0387  8873.

Przed zakupem większej ilości egzemplarzy prosimy o kontakt w celu ustalenia kosztów przesyłki: promocja@tarasin.pl lub tel. 62 767 40 81.

Na życzenie kupującego wystawiamy fakturę.

WYDAWNICTWO: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
JĘZYK PUBLIKACJI: polski
ROK WYDANIA: 2017
TYP OKŁADKI: miękka
LICZBA STRON: 89
ISBN: 978-83-947437-2-7

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X