Publikacja „Powrót (do) przyszłości” jest już dostępna

„Powrót (do) przyszłości” to program performatywny, który był realizowany od kwietnia do października 2016 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Projekt złożony był z czterech odsłon, podczas których każdorazowo prezentowaliśmy dwie prace polskich choreografów młodego pokolenia, a następnie zapraszaliśmy ich do dyskusji z artystami wizualnymi uprawiającymi między innymi performance oraz kuratorkami i autorkami tekstów o sztuce. W ramach programu publiczność miała okazję zobaczyć performansy autorstwa Aleksa Baczyńskiego-Jenkinsa, Przemka Kamińskiego, Ani Nowak, Magdaleny Ptasznik, Agaty Siniarskiej, Kasi Wolińskiej, Marty Ziółek i Marii Zimpel. Nasze zaproszenie do udziału w debatach po pokazach przyjęli wybitni przedstawiciele polskiej sceny sztuk wizualnych: Janusz Bałdyga, Izabella Gustowska, Przemysław Kwiek i Józef Robakowski. Rozmowy prowadziły: Małgorzata Kaźmierczak, Ewa Tatar, Agnieszka Sosnowska i Magdalena Kownacka. Wybrane performansy choreograficzne miały stać się punktem wyjścia do szerszej dyskusji o praktykach performatywnych w kontekście sztuk wizualnych i sztuk performatywnych. Chodziło nam z jednej strony o rozmowę o przeszłości (albo przeszłościach) światowego i polskiego performansu, z drugiej – przyjrzenie się konkretnym działaniom na współczesnym polu performatywnym.

Efektem projektu oraz równoczesnym aneksem do „Powrotu (do) przyszłości” jest dostępna w wersji cyfrowej oraz w druku (w limitowanym nakładzie) darmowa publikacja. Wydawnictwo było próbą zebrania pytań towarzyszących spotkaniom w Galerii Sztuki  im. Jana Tarasina i udzielenia odpowiedzi na niektóre z nich.

Książka jest podzielona na trzy części.

Na pierwszą z nich składają się informacje o pracach prezentowanych w ramach cyklu, dokumentacja fotograficzna, a także udostępnione przez artystów materiały z procesu twórczego: teksty, notatki i rysunki, przybliżające metody poszczególnych artystów oraz język, którego używają do opisu własnej praktyki.

W drugiej części znajdują się skrócone zapisy czterech debat, które odbyły się w ramach „Powrotu (do) przyszłości”.

Ostatnia część zawiera teksty Małgorzaty Kaźmierczak, Ewy Tatar, Agnieszki Sosnowskiej i Magdaleny Kownackiej, które zaprosiliśmy do prowadzenia dyskusji w ramach „Powrotu (do) przyszłości”. W artykułach autorki rozwijają wybrane wątki z rozmów z artystami oraz próbują odpowiedzieć na niektóre z pytań pojawiających się w debatach.

PUBLIKACJĘ „POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI” można przeczytać TUTAJ:

http://issuu.com/tarasin/docs/powrotdoprzyszlosci

Kurator projektu: Mateusz Szymanówka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano przez Miasto Kalisz

 

Patroni medialni:

taniecPOLSKA.pl

cotucotam.pl

Radio Merkury

Ta strona używa plików cookies celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej.