Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAINNEPublikacja „Powrót (do) przyszłości” jest już dostępna

Publikacja „Powrót (do) przyszłości” jest już dostępna

„Powrót (do) przyszłości” to program performatywny, który był realizowany od kwietnia do października 2016 roku w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Projekt złożony był z czterech odsłon, podczas których każdorazowo prezentowaliśmy dwie prace polskich choreografów młodego pokolenia, a następnie zapraszaliśmy ich do dyskusji z artystami wizualnymi uprawiającymi między innymi performance oraz kuratorkami i autorkami tekstów o sztuce. W ramach programu publiczność miała okazję zobaczyć performansy autorstwa Aleksa Baczyńskiego-Jenkinsa, Przemka Kamińskiego, Ani Nowak, Magdaleny Ptasznik, Agaty Siniarskiej, Kasi Wolińskiej, Marty Ziółek i Marii Zimpel. Nasze zaproszenie do udziału w debatach po pokazach przyjęli wybitni przedstawiciele polskiej sceny sztuk wizualnych: Janusz Bałdyga, Izabella Gustowska, Przemysław Kwiek i Józef Robakowski. Rozmowy prowadziły: Małgorzata Kaźmierczak, Ewa Tatar, Agnieszka Sosnowska i Magdalena Kownacka. Wybrane performansy choreograficzne miały stać się punktem wyjścia do szerszej dyskusji o praktykach performatywnych w kontekście sztuk wizualnych i sztuk performatywnych. Chodziło nam z jednej strony o rozmowę o przeszłości (albo przeszłościach) światowego i polskiego performansu, z drugiej – przyjrzenie się konkretnym działaniom na współczesnym polu performatywnym.

Efektem projektu oraz równoczesnym aneksem do „Powrotu (do) przyszłości” jest dostępna w wersji cyfrowej oraz w druku (w limitowanym nakładzie) darmowa publikacja. Wydawnictwo było próbą zebrania pytań towarzyszących spotkaniom w Galerii Sztuki  im. Jana Tarasina i udzielenia odpowiedzi na niektóre z nich.

Książka jest podzielona na trzy części.

Na pierwszą z nich składają się informacje o pracach prezentowanych w ramach cyklu, dokumentacja fotograficzna, a także udostępnione przez artystów materiały z procesu twórczego: teksty, notatki i rysunki, przybliżające metody poszczególnych artystów oraz język, którego używają do opisu własnej praktyki.

W drugiej części znajdują się skrócone zapisy czterech debat, które odbyły się w ramach „Powrotu (do) przyszłości”.

Ostatnia część zawiera teksty Małgorzaty Kaźmierczak, Ewy Tatar, Agnieszki Sosnowskiej i Magdaleny Kownackiej, które zaprosiliśmy do prowadzenia dyskusji w ramach „Powrotu (do) przyszłości”. W artykułach autorki rozwijają wybrane wątki z rozmów z artystami oraz próbują odpowiedzieć na niektóre z pytań pojawiających się w debatach.

PUBLIKACJĘ „POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI” można przeczytać TUTAJ:

http://issuu.com/tarasin/docs/powrotdoprzyszlosci

Kurator projektu: Mateusz Szymanówka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dofinansowano przez Miasto Kalisz

 

Patroni medialni:

taniecPOLSKA.pl

cotucotam.pl

Radio Merkury

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X