Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaAktualnościMiędzynarodowy Konkurs na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – PRÓBA 3

Międzynarodowy Konkurs na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – PRÓBA 3

Trzecia edycja konkursu „Próba 3” – dzięki nowej, otwartej formule – zaprasza artystów do nadesłania prac związanych z potrzebą eksperymentowania a więc podejmowania ryzyka, ingerencji lub niekontrolowanych działań  w obszarze praktyk artystycznych niezależnie od warsztatu formalnego.
Każdy artysta może zgłosić maksymalnie 1 prace/1 projekt w obszarze sztuk wizualnych, powstałą w latach 2013-2017, bez ograniczeń dotyczących dyscypliny. Projekty lub prace mogą być zarówno interdyscyplinarne i wieloelementowe jak i wykonane w tradycyjnym warsztacie. Można zgłosić również projekt realizacji obiektu w przestrzeni publicznej.

CEL KONKURSU:  najlepiej formułują słowa Jana Tarasina: „sztuka ciągle ponawia próby ” a „dobre dzieło sztuki zawsze pobudza”.
Świat sztuki to niebezpieczna wyprawa wyobraźni w stronę niewymiernego, niestabilnego i pulsującego świata, którego jesteśmy częścią. Oswajanie wyobraźni z niezrównoważonym, zmiennym rytmem dramatycznych konfliktów i monotonnych powtórzeń  odbywa się poprzez otwartość na relatywizm postrzegania przestrzeni, czasu, granic, skali i znaczenia mikro-historii. Pozwala to także na podejmowanie prób zamiany języka umownych symboli na sugestywną wymowę autonomicznych form i znaków, zamianę statycznych opisów (…) na doświadczenie dynamicznego spektaklu. Relatywizm i ryzyko – prowokując wyobraźnię – domagają się  wciąż nowych, precyzyjnych decyzji, rozwiązań i ustaleń, wymagają stałej konfrontacji, stałego wysiłku intelektualnego, nie powalają na stan samozadowolenia czy zagapienia…
Przywołane powyżej fragmenty z esejów Jana Tarasina nie tracą na aktualności. W polu sztuk wizualnych nowe media, nauka i filozofia  powodują, że układ wyzwań dynamizuje się lecz nie porzuca najważniejszych pytań i twórczej, eksperymentalnej kreacji.
Jesteśmy ciekawi w jakie  niebezpieczne wyprawy wyobraźni zabiorą  nas artyści podejmujący kolejne …. „próby”.

NAGRODY
1. Grand Prix – nagroda Prezydenta Miasta Kalisz 10.000 PLN
2. Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej 5.000 PLN
3. Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina 2.000 PLN
oraz wystawa indywidualna

JURY
prof. Jarosław Kozłowski
prof. Katarzyna Józefowicz
prof. Szymon Wróbel
Jakub Tarasin- grafik
dr Joanna Dudek – dyrektorka

Opłata konkursowa wynosi 90 zł.

Zgłoszenia należy przesyłać emailem: proba3@tarasin.pl lub pocztą tradycyjną w wersji elektronicznej. Szczegóły znajdują się w regulaminie.

Próba 3 – regulamin (PL)
Próba 3 – karta zgłoszeniowa (PL)
Attempt 3 – rules (ENG)
Attempt 3 – aplication card (ENG)
Próba 3 (.pdf)

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X