Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaAKTUALNA WYSTAWAKultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki

Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki

Zapraszamy w piątek, 13 kwietnia o godz. 18.00 na Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu na wernisaż wystawy Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki”

„Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki” to pierwsza w Polsce, obszerna prezentacja twórczości wybitnego polskiego projektanta graficznego, ilustratora i malarza, działającego od lat 80. XX w. w Holandii. Wystawa została przygotowana przez Muzeum Plakatu w Wilanowie (kurator: Jacek Szelegejd)  i była prezentowana w Warszawie od listopada 2017 do marca 2018 roku. W Kaliszu wystawę będzie można oglądać od 13 kwietnia do 17 czerwca 2018 roku w przestrzeniach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Plakaty, ilustracje i rysunki pochodzą z archiwum artysty oraz kolekcji prywatnych.
Cyprian Kościelniak ceniony był w latach 80. nie tylko za nowoczesne i ekspresyjne projekty plakatów, lecz także za czołówki filmowe do tak znanych obrazów jak „Wojna światów – następne stulecie” Piotra Szulkina i serialu telewizyjnego „Jan Serce”. Straciwszy już wtedy wiarę w przyszłość polskiego plakatu, po niesatysfakcjonujących próbach współpracy z polskim filmem, artysta wyjechał z kraju, by w Holandii spróbować swoich sił w zupełnie nowej dla siebie dziedzinie – ilustracji prasowej. Współpracując przez prawie 30 lat z najważniejszymi holenderskimi i niemieckimi gazetami („NRC Handelsblad”, „Frankfurter All-gemeine Zeitung”) oraz (krótko) z „New York Timesem”, zainicjował typ wizualnego komentarza do bieżących wydarzeń politycznych i kulturalnych (z uruchomieniem myślenia metaforycznego, które współtworzy widz/odbiorca). Ów sposób tworzenia obrazów sięga korzeniami szkoły plakatowego myślenia prof. Henryka Tomaszewskiego – jednego z głównych twórców „polskiej szkoły plakatu” (Kościelniak był uczniem i przez pewien czas asystentem profesora w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych).
Artysta stał się w nowej ojczyźnie oryginalnym i niezwykle cenionym ilustratorem prasowym, porównywanym niekiedy ze słynnym amerykańskim rysownikiem Saulem Steinbergiem, zyskując stałe miejsce w kolumnach czołowych gazet. Podejmował się również innych zadań związanych z projektowaniem graficznym, których zwieńczeniem był zrealizowany w 2015 roku monumentalny projekt dekoracji szpitala dziecięcego w Amsterdamie. Równolegle prowadził pracę dydaktyczną w Akademii Minerva w Groningen. W ostatnim okresie (od 2009 roku do chwili obecnej) artysta ujawnił też swoje nowe oblicze – twórcy pochylonego nad misją stworzenia nowego języka komunikacji wizualnej. Aby osiągnąć wyznaczony cel, zwrócił się ku wielkoformatowemu malarstwu na papierze, korzystając z narracyjnych właściwości ilustracji prasowej.
Na wystawie zaprezentujemy około 250 prac z lat 1974–2018, należących do wszystkich wspomnianych dziedzin i specjalizacji, w których artysta realizował swoje pomysły. Zebrane dzieła ukażą widzom szeroki wachlarz stosowanych przez niego technik plastycznych.
Towarzysząca wystawie publikacja zawiera teksty poświęcone artyście autorstwa m.in. profesorów: Krzysztofa Lenka, Piotra Łuszczykiewicza  i Marka Freudenreicha . Swoimi refleksjami na temat twórczości Kościelniaka dzielą się również jego holenderscy przyjaciele i współpracownicy, znani dziennikarze Paul van der Berg i Joost van der Vaart. Publikacja katalogu wystawy została dofinansowana z budżetu Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą oraz ze środków Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

13 kwietnia –17 czerwca 2018 – czas trwania wystawy
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu

Kurator wystawy: Jacek Szelegejd

Organizatorzy: Miasto Kalisz, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu.

 

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X