Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaAKTUALNA WYSTAWA“Kintop. Od filmu” Normana Leto

“Kintop. Od filmu” Normana Leto

Serdecznie zapraszamy w piątek, 15 czerwca o godz. 19.00 na wernisaż wystawy “Kintop. Od filmu” Normana Leto, tegorocznego laureata Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne. Postrzegany przez krytyków sztuki jako jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych artystów młodego pokolenia.

O godzinie 20.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Normanem Leto.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia.

 

Przez ostatnie kilka lat Norman Leto realizował film “Photon”, niezwykłą filmową hybrydę, paradokument z wątkiem fabularnym, program przyrodniczy i wywiad z naukowcem w jednym. Każdy kto widział ówczesny warsztat pracy Normana zapamięta komputer podłączony do kilkudziesięciocalowego telewizora, który siedzącemu przy nim artyście wyznaczał codzienny główny widok. “Photon” to nie tylko suma zainteresowań naukowych Normana Leto i potężna dawka wiedzy, ale także popis techniki. Główną część filmu stanowią wizualizacje procesów biologicznych zrealizowane w technice animacji 3d, kontrapunktem których są sceny wideo, rejestracje przyrody lub sytuacji domowych. Balans między nimi pozwala utrzymać uwagę widza i jednocześnie nadać narracyjny nerw naukowemu wykładowi.

Sam autor musiał podczas realizacji filmu utrzymywać podobny balans między światem cyfrowo kreowanym a światem zewnętrznym. Równolegle zatem, niejako “dla odpoczynku” percepcji, spędzał czas realizując pomysły malarskie. Wydaje się że to gest w rodzaju testu rzeczywistości po godzinach pracy w świecie wirtualnym. Malarstwo Normana cechuje różnorodność formalna, wychylająca się raz w kierunku fotorealizmu, raz ku malarstwu materii. Temperatura emocjonalna obrazów Leto rozpięta jest między romantyczną wzniosłością a przedmiotowym konkretem. Ta różnorodność odzwierciedla eksperymentalną naturę artysty, próbującego różnych form i języków ujmowania realności. Nie można przeoczyć faktu, iż przedmiotem zarówno realizacji filmowych jak malarskich Leto jest świat materialny, niezależnie od wielkości kadru, czy to w mikroskopowym zbliżeniu czy w postaci portretu lub pejzażu. Ostatecznie i klawiatura komputera i pędzel stanowią w rękach Normana narzędzia poznawania i opisywania faktów. Co więcej, zachodzi między nimi przenikanie, synergia, wydaje się bowiem że właśnie praktyka malarska jest podstawą plastycznej wizji sekwencji animowanych w filmie i gwarantuje ich “realizm”.

Wystawa “Kintop. Od filmu” poprzez kilka zestawień (malarstwo i wideo, obrazy realistyczne i abstrakcyjne) ukazać ma różnorodność praktyk Normana Leto i otworzyć przed widzem dostęp do warsztatu artysty, który w ciągu ostatnich lat dokonał niezwykłego transferu od cenionego artysty plastyka do uznanego i nagradzanego filmowca. Mamy nadzieję zarysować gruntownie tło jego pracy z najistotniejszymi wątkami twórczości.

Kurator: Michał Lasota

 

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X