Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaAKTUALNA WYSTAWAJanusz Karbowniczek – „Rozmowa”

Janusz Karbowniczek – „Rozmowa”

„Temat rozmowy od zawsze jest obecny w mojej twórczości, stanowiąc uniwersalną wymianę wartości, będąc sposobem poszukiwania sensu bycia i odkrywania w ujęciu ludzkim i ponadrealnym. Stwarza możliwość odszukiwania miejsca i roli jednostki w świecie globalizacji w czasach niepokory i niepamięci.”
Janusz Karbowniczek.

„On stale zdaje się szukać tego, co się wydarza między duszą, wewnętrzną rzeczywistością człowieka a okiem (dociekliwym, analizującym i syntetyzującym jednocześnie), między widzialnym a niewypowiadalnym […]. Jego malarstwo chce być malarskie i egzystencjalne zarazem – i w tym zdaje się zawierać najważniejsza siła. Tak się dzieje zarówno w pracach olejnych bielskiego artysty, jak i w rysunku, któryod początku cechuje niezgoda na rzeczywistość uładzoną, idylliczną, gładko uporządkowaną. W problemowym centrum ich obu: człowiek zawikłany w sobie, niepewny swego bytowego statusu, nietrwały jak rzeczy, które go otaczają; bardziej figura w grze żywiołów tego świata aniżeli osoba.”
Kazimierz Nowosielski

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprezentuje rysunki i obrazy Janusza Karbowniczka, które stanowią istotną część jego 40-letniego dorobku artystycznego. Wysmakowane kolorystycznie i poruszające emocjonalnie prace, sytuujące się pomiędzy ekspresjonizmem a sztuką kontemplacji, zapraszają do intymnej rozmowy na temat kondycji ludzkiej i przemijania.

Janusz Karbowniczek urodził się w 1950 roku w Przemyślu. Studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1975 roku w Pracowni Plakatu prof. Tadeusza Grabowskiego i Pracowni Książki prof. Stanisława Kluski. Od 1977 roku jest pedagogiem. Obecnie jako profesor zwyczajny w Katedrze Malarstwa katowickiej Akademii Sztuk Pięknych prowadzi autorską Pracownię rysunku. Brał udział w ponad 300 wystawach w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród, m.in.: Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa „Bielska Jesień” w BWA Bielsko-Biała (1979 – Medal, 1989 – Medal Srebrny); I Nagrody Salonu Zimowego w Radomiu (1987); Grand Prix Praca Roku ’93 w Galeria Art-Nova 2 w Katowicach (1994); Nagrody Muzeum Okręgowego w Radomiu na Triennale Autoportretu w Radomiu (2006). Odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2013).

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X