Jak smakuje sztuka?

Projekt to działanie wynikające z naturalnej potrzeby dzieci jaką jest wielozmysłowe poznanie świata, oparte na współdziałaniu z opiekunem – rodzicem, starszym rodzeństwem czy dziadkami.”Jak smakuje sztuka?” jest kontynuacją projektu pod tym samym tytułem, odbywającym się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski od października 2016 roku. Do dziś odbyło się już 30 warsztatów, zaproszonych zostało kilkunastu różnych gości, a uczestniczyło w nich około 1300 dzieci i dorosłych.

Warsztaty są bezpłatne. Materiały zapewnia organizator.

W każdym miesiącu – od czerwca do listopada odbędą się po dwa warsztaty w każdym z miast. Łącznie będzie to 24 warsztatów, po 12 w Kaliszu i Warszawie. Warsztaty poprowadzone zostaną przez edukatorów i artystów tj. Agata Kiedrowicz, Adriana Marczewska, Marta Szostek, Marta Frank, Anna Królikiewicz, Rafał Meszka. Edukatorzy z instytucji: Iga Fijałkowska, Aleksandra Rajska, Joanna Rentowska i Anna Szary oraz współpracujący z Galerią Sztuki im. Jana Tarasina m.in.Natalia Czarcińska, Adrian Kempa, Bogusława Krassowska-Kowalczyk, Klaudia Rymarczyk.

Czewiec, 16, 30

Ubarwione zmysły, prowadzenie: Agata Kiedrowicz – 16 czerwca, godz. 11.00

To warsztat poświęcony kolorom i ich znaczeniu w obrazach abstrakcyjnych i nie tylko. Czy kolory mają swoje smaki lub dźwięki? Jaką moc mają barwy? Czy słońce może być niebieskie, a trawa różowa? Na spotkaniu postaramy się spojrzeć inaczej na barwy podstawowe i poczuć na własnej skórze ultramarynę, ochrę      i cynober.

kiedrowicz-1

kiedrowicz-2

Jak smakuje abstrakcja?, prowadzenie: Bogusława Krassowska-Kowalczyk – 30 czerwca, godz. 11.00

Skupimy się na wprowadzeniu w temat abstrakcji, genezie kierunku, prezentacji różnorodnych form, technik i styli. Poznamy wiele ważnych przykładów i wymyślimy własne historie tajemniczych obrazów. Dzieci zainspirowane abstrakcyjnym malarstwem wykonają kilka indywidualnych i grupowych synestetycznych eksperymentów pomagających w zrozumieniu idei abstrakcjonizmu.

b2

b3

Lipiec: 21, 28

Od widelca do grzebienia, prowadzenie: Marta Szostek – 21 lipca, godz. 11.00

Warsztat będzie polegał na pracy ze zmysłami i ich wizualnym przedstawieniem. Zastanowimy się wspólnie jak przedstawić warzywa i owoce nie pokazując ich warstwy wizualnej. Skupimy się pokazaniu naszych reakcji, odczuć, ekspresji na ich smak, zapach, dźwięk, dotyk i fakturę.
W pierwszej części warsztatów będziemy eksperymentować – malować i odwzorowywać zmysły poprzez malowanie na kartkach i wybieranie materiałów, które te właściwości odzwierciedlają. W drugiej części warsztatów powstanie wspólnie stworzony abstrakcyjny obraz – kolaż, zatytułowany „Lodówka”.

marta-1

marta-2

Symbole i znakisekrety i zagadki, prowadzenie: Adrian Kempa – 28 lipca, godz. 11.00
W nawiązaniu do twórczości Jana Tarasina, pełnej wielu abstrakcyjnych znaków i symboli, zastanowimy się w jaki sposób możemy odczytywać ukryte na różnych obrazach treści. Czy artyści czasami celowo chcą coś przed nami ukryć? Jak bardzo przydaje się wyobraźnia podczas oglądania dzieł sztuki? W jaki sposób poznajemy i odbieramy sztukę?

adrian-1

adrian-2

Sierpień: 4, 25

Trawić uchem, wąchać okiem, prowadzenie: Anna Królikiewicz – 4 sierpnia, godz. 11.00

Ośmielimy się brać kolory na ząb i na języki: zrobimy abstrakcję z mleka, ubrudzimy ręce, ślepo uwierzymy w smaki barw, wymyślimy nowe słowa i tyle się dowiemy, co zjemy. Będzie to warsztat oparty na zjawisku synestezji łączący doświadczenie dotyku, smaku, zapachu, słuchu, wzroku i przekraczaniu ich granic.

krolikiewicza-1

k-2

W roli głównej – ASAMBLAŻ  prowadzenie: Bogusława Krassowska-Kowalczyk – 25 sierpnia, godz. 11.00                                                                         
Warsztat poświęcony będzie technice asamblażu . Porozmawiamy o tym czy obraz musi być płaski i prostokątny, z czego można stworzyć dzieło sztuki i jak łączyć najróżniejsze elementy.  Przyjrzymy się trójprzestrzennym obrazom Jana Tarasina i stworzymy własne projekty, wykorzystując różne nietypowe przedmioty. Poszukamy formy dla wyrażenia różnych smaków i zapachów.

bosudia-3

bosusia-1

Wrzesień: 8, 29,

Smaki w złotych ramach, prowadzenie: Rafał Meszka – 8 września, godz.11.00

Czy jemy tylko ustami, a może również oczami i nosem? Jak podać danie tak, żeby chciało się je natychmiast zjeść? Czy ważny jest tylko smak czy również wygląd dania? Tematem warsztatu będą martwe natury w sztuce. Co poza produktami spożywczymi można na nich zobaczyć? Sprawdzimy też jak artyści współcześni interpretują temat jedzenia w swojej twórczości.

meszka-1

mezka-2

Pulsujące obrazy, prowadzenie: Klaudia Rymarczyk – 29 września, godz.11.00

Na spotkaniu skupimy się na zmyśle słuchu w kontekście synestetycznego odbierania rzeczywistości. Czy kolory mają dźwięki? Czy można zagrać obraz? Dlaczego znany awangardowy malarz, Wassily Kandinsky, uważał, że jego obrazy są jak muzyka? Czy malarstwo abstrakcyjne jest głośniejsze niż realistyczne? Proste działania i zabawy pomogą nam usłyszeć sztukę wyraźniej niż
zwykle.

klaudia-2

 

kaludiaaa

Październik: 13, 20

Sztuka na talerzu, prowadzenie: Adrian Kempa, 13 października, godz.11.00

Podczas zajęć sprawdzimy co dzieje się ze zwyczajnymi przedmiotami, które spotykamy na co dzień, kiedy zajmą się nimi artyści albo dizajnerzy. Czy talerz może być dziełem sztuki? Co można na nim namalować? Na czym polega projektowanie synestetyczne? Na warsztacie obejrzymy różne ceramiczne naczynia, zastanowimy się też, czy kolor i kształt talerza może wpłynąć na nasze postrzeganie potraw i apetyt. Wcielimy się w dizajnerów i zaprojektujemy własne autorskie naczynia.

adrian-1

adrian-2

Tekstury i faktury, prowadzenie: Natalia Czarcińska, 27 października. godz.11.00

Jak ważny jest dotyk w odbiorze świata? Jak odbierać sztukę jeśli w muzeach i galeriach wszędzie zakazane jest jest dotykanie dzieł? Jak osoby z dysfunkcją wzroku postrzegają świat? Wykorzystując pęczniejące farby, wypukły druk i haft postaramy się poznać abstrakcje w inny sposób.

natalia-2

natalia-3

Listopad: 10,17

Poznaj Coco – mauretański alembik,  prowadzenie: Marta Frank, 10 listopada, godz.11.00

Podczas warsztatu skupimy się na zmyśle zapachu. Co ma wspólnego kompozycja malarska z kompozycją zapachową? Czy obraz może przywołać skojarzenia z konkretnym zapachem? Czy zapach można zobaczyć? Na kolejnym spotkaniu z cyklu mocno poczujemy siłę abstrakcji i pokażemy jak pachnie.

frank-3

frank-4

Abstrakcja od kuchni, prowadzenie: Adriana Marczewska, 17 listopada, godz.12.00

Podczas tych smacznych zajęć zadamy sobie pytanie: czy komponowanie obrazu nie przypomina dobierania przypraw i produktów w kuchni? Dowiemy się w jaki sposób artyści komponują swoje prace, a kucharze dania. Skupimy się na kluczowych elementach składowych dzieła kulinarnego i malarskiego, a następnie zaprojektujemy własne jadalne abstrakcje.

marczeska-1

marzcewska-2

„Jak smakuje sztuka?” to projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji oraz ze środków Miasta Kalisza.