Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAKINO (NA) SZTUKI„Benedykta Jerzego Dorysa życie szczęśliwe” – pokaz filmu w reż. Marii Kwiatkowskiej

„Benedykta Jerzego Dorysa życie szczęśliwe” – pokaz filmu w reż. Marii Kwiatkowskiej

Przy okazji wystawy prac Benedykta Jerzego Dorysa, podczas czerwcowego spotkania w ramach cyklu KINO (NA) SZTUKI – 18 czerwca o godz. 18:00, przypomnimy film dokumentalny, który jest opowieścią o jego życiu – „Benedykta Jerzego Dorysa życie szczęśliwe”. Barwne wypowiedzi znanego warszawskiego fotografa kaliskiego pochodzenia, który jeszcze przed wojną zdobył wielkie uznanie jako autor portretów, przeplatają się tu z archiwalnymi zdjęciami. W filmie zostały wykorzystane materiały archiwalne z zasobów B. J. Dorysa, Działu Zbiorów Specjalnych Muzeum Narodowego, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej oraz Archiwum Wytwórni filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

W dokumencie Benedykt Jerzy Dorys wspomina całe swoje życie – mówi o pierwszych skrzypcach, które otrzymał, o pierwszym, własnoręcznie wykonanym aparacie fotograficznym, o chwili poznania i związania się ze swoją żoną Haliną. Wreszcie opowiada o swojej fascynującej pracy zawodowej: fotografował nie tylko politycznych dygnitarzy, ale także znanych ludzi kultury (wśród nich m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ninę Andrycz, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Ludwika Solskiego, Andrzeja Panufnika czy Wandę Wiłkomirską).

Benedykt Jerzy Dorys – urodził się w 1901 roku w Kaliszu, a zmarł w 1990 roku w Warszawie. Był współzałożycielem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 1928 zadebiutował na pierwszym Międzynarodowym Salonie Fotografii Artystycznej w Warszawie i szybko zdecydował, że zostanie zawodowym fotografem. Założył jedno z najbardziej znanych atelier fotograficznych w stolicy. Uznawany jest też za pierwszego polskiego fotografa, który wprowadził gatunek fotograficznego reportażu (album przedstawiający przedwojenne życie Kazimierza nad Wisłą).

Maria Kwiatkowska – była reżyserką filmów dokumentalnych oraz realizatorką telewizyjną. Urodziła się w 1926 roku w Werbo, zmarła w 1999 w Warszawie. Ukończyła Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej pracy artystycznej zrealizowała wiele filmów dokumentalnych. Jest także laureatką nagród za obrazy takie jak Dzień dobry Warszawo (1975) i Czy znacie Walerię M.? (1978).

reżyseria: Maria Kwiatkowska
scenariusz: Maria Kwiatkowska
rok produkcji: 1980
producent: Studio Filmowe Kronika
czas trwania: 30’01”

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X