Search

Kontakt

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
 
pl. Św. Józefa 5
62-800 Kalisz
tel/fax 62 767 40 81

 

Newsletter

Wirtualny spacer

Strona GłównaWYDARZENIAKINO (NA) SZTUKI„Artystka obecna” w reż. Matthew Akersa

„Artystka obecna” w reż. Matthew Akersa

Marina Abramović – ikona body artu i performance’u – jest supergwiazdą świata sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.

Film „Artystka obecna” pokazuje jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, która odbyła się w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku podczas retrospektywy swojej twórczości. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje, które udzielają się także widzom oglądającym filmowy zapis tego szczególnego artystycznego wydarzenia.

Słowo wstępne do filmu wygłosi dr Małgorzata Kaźmierczak,  (ur. 1979 w Krakowie) – doktor historii, redaktor anglojęzycznego portalu http://livinggallery.info, w latach 2010 – 2014 sekretarz redakcji pisma „Sztuka i Dokumentacja”. Niezależna kuratorka i organizatorka wydarzeń artystycznych od 1996 roku. Obecnie dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Marina Abramović: The Artist Is Present
USA 2012 / 106′
reżyseria: Matthew Akers, Jeff Dupre
zdjęcia: Matthew Akers
montaż: E. Donna Shepherd, Jim Hession
muzyka: Nathan Halpern
występują: Marina Abramović, Ulay, Klaus Biesenbach, David Balliano, Chrissie Iles, Arthur Danto, David Blaine, James Franco

nagrody: Berlin IFF 2012 – Panorama Audience Award; Sundance IFF 2012 — Best Documentary; Nagroda Publiczności na 6. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Janowcu nad Wisłą i Kazimierzu Dolnym

Biuletyn Informacji Publicznej Artyści Kaliscy Facebook Twitter YouTube

Instytucja Kultury Miasta Kalisza

X