Zaproszenie do współtworzenia kolejnej edycji A-Kumulacji przyjąłem z niepokojem, który wynikał z kilku czynników. Z jednej strony oznaczało to powrót do miejsc, z którymi związany byłem osobiście jako student. Z drugiej zaś zastanawiałem się, jak podołać zadaniu organizacji wydarzenia, które jednocześnie wykraczałoby poza formę zwykłego salonu oraz niezależnie od spotkania z twórcami i ich pracami, prowokowało do krytycznego na nie spojrzenia. Dodatkowe trudności wiązały się również z przyjętą przeze mnie specyficzną metodą pracy, którą opieram na znalezieniu osobistego stosunku do przedstawionej mi problematyki oraz na uwzględnieniu jej lokalnego kontekstu. Nie wyobrażałem sobie, że przyjeżdżam do Kalisza z gotowym szablonem, jaki zwykle stosuje się przy okazji organizacji podobnych wydarzeń. Wręcz przeciwnie, chciałem na nowo „wgryźć się” w miasto, poprzez odniesienie się do swoich własnych wspomnień, rozmów z przyjaciółmi z czasów studenckich oraz z osobami zaangażowanymi w kaliską kulturę, próbowałem zrozumieć „aktualny stan rzeczy”. (…)
(…) Najważniejszą jednak sprawą jest dedykowanie A-Kumulacji 2019 ludziom młodym, zarówno odbiorcom, jak i studentom oraz wszystkim tym, dla których wypowiadanie się poprzez sztukę wydaje się być naturalne. Młodość odgrywa tu rolę kluczową. Jej siłą jest niezależność i bezkompromisowość, gotowość do eksperymentu i burzenia obowiązujących hierarchii. Kaliskie Biennale Sztuki, które samo jest wydarzeniem bardzo młodym, wydaje się naturalnym miejscem do tego, aby o młodych się upomnieć. To właśnie od ich rozwoju i zebranych doświadczeń zależeć będzie nie tylko poziom czy charakter kolejnych wydarzeń z tego cyklu (część konkursowa A-Kumulacji skierowana jest do twórców związanych z miastem), ale także przyszłość lokalnej sceny artystycznej. (…) W taki sposób o A-Kumulacjach 2019, Kaliskim Biennale Sztuki pisze ich kurator Przemek Sowiński.
W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu zostaną zaprezentowani artyści, których prace – w wyniku obrad jury – zakwalifikowano do II etapu konkursu. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.
UCZESTNICZY ZAKWALIFIKOWANI DO II ETAPU
ZGŁOSZENIA KONKURSOWE
- Chmara Barbara
- Czarnecka Marta
- Figiel Marian
- Fincek Ziemowit
- Godszling Agnieszka
- Hertmann Adrianna
- Jędrzejak Wiktor
- Kokot Janusz
- Kotecka Beata
- Kubiak Monika Julia
- Lisiak Agnieszka „Skórka”
- Michalak-Bartosz Anna
- Palusińska Anna
- Pecold Małgorzata
- Pinczak Dominika
- Podskarbi-Hebisz Maria
- Rymarczyk Klaudia
- Tomasiak Grzegorz
- Wdowczyk Jolanta
- Zimniak Bartosz
ZGŁOSZENIA POZA KONKURSEM
- Czarcińska Natalia
- Dudek Joanna
- Gąsior Artur
- Kempa Adrian
- Krassowska-Kowalczyk Bogusława
- Mąka Michał
- Wolff Tomasz
Uroczyste otwarcie wystawy konkursowej A-Kumulacje 2019, Kaliskie Biennale Sztuki odbędzie się w czwartek 07.02.2019r. o godzinie 19.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. O godzinie 20.00 zapraszamy na otwarcie wystawy „Czekając aż pstryknie” w byłym klubie „Pod Muzami”, a o godzinie 21.00 na przedpremierowy pokaz filmu Horacego Muszyńskiego „Kishonia” oraz koncert Bartosza Zaskórskiego / Mchy i Porosty, które odbędą się w budynku Rogatki.
Wystawę konkursową będzie można obejrzeć w w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w terminie: 07.02 – 02.03.2019 r.
Kurator:
Przemek Sowiński
Kurator, artysta, absolwent Edukacji Artystycznej UAM, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Założyciel galerii Łęctwo. Autor wystaw zbiorowych jak m.in. Nic nigdy z tego nie będzie (Łęctwo, 2016), Oczy w betonie (Łęctwo, 2017), czy Ach te poznańskie wernisaże (Łęctwo, 2017). Współpracował z Malta Festival Poznań, Poznań Art Week, Zoną Sztuki Aktualnej w Szczecinie i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Miłośnik pracy fizycznej. Nie lubi pisać i występować publicznie.