40-lecie Galerii Sztuki

DOTKNIJ SZTUKI- PRZEŻYJ WYDARZENIA

W tym roku Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia jako galeria sztuki współczesnej. Od 1977 do 2010 funkcjonowała jako Biuro Wystaw Artystycznych, a od 2010 roku przyjęła obecną nazwę. Z okazji jubileuszu od 8 września do 20 października przygotowaliśmy cykl wydarzeń kulturalnych.

Do Galerii przyjedzie duża wystawa prac malarskich i graficznych Jana Tarasina „CIĄG DALSZY” przygotowana we współpracy z ASP w Warszawie, którą obejrzeć można będzie już od 8 września. Również w tym czasie na kaliskich przystankach w ramach naszego cyklicznego projektu „Postój ze Sztuką” prezentować będziemy serigrafie Jana Tarasina ze zbiorów Galerii.

Kulminacja wydarzeń będzie miała miejsce 16 września w czasie NOCY KULTURY. Mieszkańców i gości zaprosimy najpierw na piknik artystyczny, podczas którego odbywać się będą warsztaty artystyczne, a także wyświetlona zostanie projekcja, na której zaprezentujemy najważniejsze wydarzenia z 40-letniej działalności GST.

Po uroczystym wernisażu wystawy prac Jana Tarasina w Galerii, w przestrzeni kaliskiego Parku Miejskiego, przed Basztą Dorotką odbędzie się koncert jazzowy zespołu EABS „REPETITIONS” (Letters to Krzysztof Komeda).  [Electo-Acoustic Beat Sessions]

W środę18 października zaprosimy na sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter podczas którego jej zespół badawczy oraz zaproszeni goście opowiedzą o ochronie, konserwacji i restauracji dzieł sztuki współczesnej, które często wymykają się tradycyjnemu, materialnemu ujęciu.

Wcześniej, w piątek 29 września w kręgielni znajdującej się w kaliskim Parku Wodnym odbędzie się turniej bowlingowy artystów i ich przyjaciół z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego i Liceum Plastycznego. Główną nagrodą będzie wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w 2018 roku. Pokonana drużyna również otrzyma atrakcyjną nagrodę. Oczywiście wynik jest ważny, ale najważniejsze jest towarzyskie spotkanie i dobra zabawa.

Dla młodych twórców przygotowaliśmy konkurs „De-CODEr otwartych przestrzeni” na animację inspirowaną twórczością Jana Tarasina z nagrodą finansową, która ufundował ALIOR BANK. Również w czasie trwania obchodów jubileuszowych prowadzić będziemy w Galerii warsztaty artystyczne dla najmłodszych.

Obchody 40-lecia Galerii zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Kalisza oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Na wernisaż wystawy obowiązują zaproszenia.

Na warsztaty dla dzieci i młodzieży prosimy o wcześniejsze zapisy w celu ustalenia terminu i kwoty za udział w zajęciach. Maksymalna liczba dzieci: 20.

Na pozostałe wydarzenia wstęp jest wolny.

Projekt materiałów promocyjnych: Tomasz Wolff

PROGRAM OBCHODÓW 40-LECIA Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

wrzesień-październik 2017

JAN TARASIN / CIĄG DALSZY

Termin wystawy 08.09. – 20.10.2017

wernisaż 16 września godz. 19.00

Kuratorki: Iwona Szmelter, Joanna Dudek

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Pl. św. Józefa 5

PIKNIK ARTYSTYCZNY

sobota 16 września 2017  od 13.00 – 17.00

Przestrzeń kaliskiego PARKU MIEJSKIEGO

Prezentacje multimedialne, warsztaty, spotkania z artystami.

KONCERT JAZZOWY ZESPOŁU EABS

REPETITIONS (Letters to Krzysztof Komeda)

sobota 16 września 2017  od 21.00 – 23.00

Przestrzeń kaliskiego PARKU MIEJSKIEGO

29.09.2017- piątek, godz. 16.00-19.00

I DRUŻYNOWY TURNIEJ BOWLINGOWY

O NAGRODĘ PREZYDENTA MIASTA KALISZA (wystawa w przestrzeni miejskiej)

i Nagrodę Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

(wystawę w galerii w 2018)

Liceum Plastyczne versus Wydział Pedagogiczno-Artystyczny

Współorganizator: KALISKI PARK WODNY

Partnerzy: Liceum Plastyczne im. T. Kulisiewicza w Kaliszu

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM

„SZTUKA W PROCESIE – O LEKKOŚCI BYTU?

Ochrona, konserwacja i restauracja dzieł sztuki współczesnej.”

Sympozjum naukowe pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Szmelter (ASP Warszawa)

18 października 2017, godz. 10.00-14.00

Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,

Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

deKOD-eR otwartych przestrzeni

Konkurs dla młodzieży na animację inspirowaną twórczością JANA TARASINA.

Konkurs przeznaczony jest dla młodych twórców od 15-25 roku życia.

Partner: ALIOR BANK, Oddział w Kaliszu

SŁODKIE STRUKTURY

Otwarte warsztaty dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży

prowadzone przez pracowników galerii

w czasie trwania wystawy: 08.09.- 20.10. 2017.

POSTÓJ (ZE) SZTUKĄ

JAN TARASIN – DWIE STREFY

Pokaz prac artysty ze zbiorów Galerii Sztuki im. Jana Tarasina

w przestrzeni miejskiej w witrynach przystanków (citylight’y)

Współorganizatorzy:

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Kaliski Park Wodny

Partnerzy:

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Miasto Kalisz

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu

Alior Bank

Firma Budowlana – Marek Antczak

Liceum Plastyczne w Kaliszu

Ignaszak Sp.J.

Drukarnia DANGRAF

M&P Alkohole i Wina Świata

Patroni medialni:

TVP Kultura

TVP3 Poznań

Radio Poznań

COTUCOTAM.PL

Calisia.pl

Wkaliszu.pl

Ziemia Kaliska

Życie Kalisza

Radio Centrum

FaktyKaliskie.pl

 

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina powstała w czerwcu 1977 roku jako Biuro Wystaw Artystycznych. Pierwszym dyrektorem instytucji został Krzysztof Jeżyk. Początkowo BWA funkcjonowało bez własnej siedziby. W 1978 roku otrzymało pomieszczenia przy pl.  1 Maja 3, ale nadal brakowało własnego miejsca wystawienniczego. Wystawy organizowane były w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej czy ośrodkach kultury na terenie województwa kaliskiego. Uroczyste otwarcie pierwszej Galerii Sztuki Współczesnej BWA nastąpiło 14 czerwca 1983 r. w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Raszkowskiej 1. Jej kierownikiem została Ewa Matecka. W styczniu 1986 otwarto Galerię Sztuki Współczesnej BWA w Kaliszu przy pl. św. Józefa 1, której kierownikiem został Zygmunt Baranek – projektant obu Galerii.  W 1992 roku Galeria w Kaliszu przeniosła się do nowej siedziby przy pl. św. Józefa 5. Dyrektorem BWA został wtedy Andrzej Grochowski, a 6 lat później funkcję tę objął Marek Rozpara.  Od 1999 roku Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Ostrowie Wielkopolskim zaczęła działać samodzielnie. Natomiast 10 września 2010 roku Biuro Wystaw Artystycznych zmieniło nazwę na Galeria Sztuki im. Jana Tarasina. Od 2014 roku jej dyrektorem była dr Małgorzata Kaźmierczak, a od 2016 jest dr Joanna Dudek. W 2017 roku powołano przy Galerii Radę Artystyczno-Programową, w której skład weszli przedstawiciele świata sztuki, nauki i biznesu.

Misją Galerii było i jest prowadzenie działalności wystawienniczej i edukacyjnej, której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o sztuce współczesnej – jej aktualnych i różnorodnych trendach i tendencjach. Poza prezentowaniem najciekawszych postaw artystycznych priorytetowym zadaniem Galerii jest budowanie dialogu z żywą publicznością czemu służą spotkania autorskie, wykłady, filmy, warsztaty, plenery a także coraz częściej, działania performatywne i interwencje w przestrzeni publicznej. Różnorodne formy wypowiedzi artystycznej są wyzwaniem i niosą wiele pytań, ale poza zachwytem i wzruszeniem służą wywołaniu poruszenia – krytycznej i głębszej refleksji.

W ciągu minionych 40 lat w obu galeriach zaprezentowano prace artystów m.in. takich jak.: Alina Szapocznikow, Jan Tarasin, Jarosław Kozłowski, Stanisław Dróżdż, Jan Nowosielski,  Zdzisław Beksiński, Jacek Sienicki, Edward Dwurnik, Marcin Berdyszak, Ryszard Horowitz, Władysław Hasior, Jan Młodożeniec, Jan Sawka, Andrzej Pągowski, Józef Wilkoń, Ewa Beata Białecka, Pola Dwurnik, Iwona Demko, Dariusz Fodczuk, a ostatnio  Katarzyny Józefowicz, Sebasto Salgado, Michała Szlagi, czy kolekcję Galerii na Piwnej z pracami  m.in. Emmetta Williamsa i Andrzeja Dłużniewskiego. W Galerii wielokrotnie prezentowano atystów związanych z Kaliszem.

Galeria organizuje konkursy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. W 1990 roku w Galerii w Ostrowie Wlkp. zorganizowano I Salon Plastyki EGERIA – konkurs na dzieło roku. Łącznie odbyło się 13 edycji Salonu.

W 2012 roku dedykując konkurs Janowi Tarasinowi ogłoszono pierwszą edycję Międzynarodowego Kaliskiego Biennale Rysunku i Grafiki „PRÓBA 1”, na którą wpłynęło 238 prac 93 autorów z 6 krajów. Druga edycja konkursu odbyła się w 2014 roku – zgłoszono na nią 178 prac 65 autorów. Tegoroczna trzecia edycja otrzymała interdyscyplinarny charakter w ramach „Międzynarodowego Konkurs na Eksperyment w Sztukach Wizualnych – „Próba 3″. Na konkurs wpłynęło 88 projektów autorskich (ponad 500 prac) artystów z Polski, Niemiec, USA i Białorusi. Finał konkursu zostanie zaprezentowany w grudniu 2017 r.

W 2001 i 2011 roku dla artystów tworzących w Kaliszu lub związanych z Galerią zorganizowano dwie edycje Salonów Kaliskich.

W tym roku zastąpiło je Kaliskie Biennale Sztuki „A-Kumulacje 2017”, którego celem była otwarta formuła zgłoszeń i prezentacja najciekawszych postaw twórczych artystów związanych z Kaliszem. Na konkurs wpłynęło 105 prac 64 artystów z Kalisza, Poznania, Wrocławia, Krakowa, Szczecina, Paryża, Hagi, Barcelony i Berna. Prace zostały zaprezentowane w Galerii, na dworcu PKP, na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM, w kaliskich kinach i w przestrzeni miejskiej.

W 2013 roku z inicjatywy Galerii Sztuki im. Jana Tarasina zorganizowano w Kaliszu projekt „Pytania sztuki: pytania obrazu – pytanie obrazem” we współpracy z Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej i Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza. Od 22 marca do 10 czerwca 2013 odbyło się pięć równolegle zorganizowanych wystaw, na których zaprezentowano ponad 230 prac: Tomasza Ciecierskiego, Andrzeja Dłużniewskiego, Stanisława Dróżdża, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Gierowskiego, Krzysztofa Gliszczyńskiego, Jarosława Kozłowskiego, Jacka Sienickiego, Pawła Susida, Andrzeja Pepłońskiego, Jana Tarasina  i Marka Zaborowskiego. Celem projektu pokazanie artysty jako badacza, który eksploruje świat poprzez pytania jakie zawiera w swoich pracach a także stworzenie wyjątkowego wydarzenia artystycznego w Kaliszu. Wystawom towarzyszyły wykłady, spotkania z artystami i warsztaty oraz katalog opracowany przez kuratorkę projektu dr Joannę Dudek.

W 2016 roku w Galerii został zrealizowany projekt „Powrót do przyszłości” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: sztuki wizualne.  Dzięki staraniom dyrektorki Małgorzaty Kaźmierczak oraz autorów projektu: Mateusza Szymanówki i Katarzyny Koślacz w Kaliszu zaprezentowano w czterech odsłonach historyczne i współczesne związki eksperymentalnej choreografii i sztuki performance. Był to cykl spotkań polegających na pokazach choreografów: Marty Ziółek, Magdaleny Ptasznik, Ani Nowak, Kasi Wolińskiej, Marii Zimpel, Alexa Baczyńskiego-Jenkinsa, Przemka Kamińskiego, Agaty Siniarskiej oraz towarzyszących ich prezentacjom dyskusji, podczas których Galeria gościła m.in. Józefa Robakowskiego, Izabellę Gustowską, Janusza Bałdygę czy Przemysława Kwieka. Projekt zaowocował wydaniem unikatowej publikacji, w której  poza efektem działań  można  prześledzić proces  inicjowania i projektowania  tego typu wyjątkowych wydarzeń.

Przez 40 lat istnienia instytucji odbyło się tu również wiele spotkań autorskich, wykładów, spektakli, pokazów filmów o sztuce, koncertów, wydarzeń typu performance. W ramach cyklu Kino (na) sztuki gościliśmy m.in. Annę Baumgart czy Karola Radziszewskiego. Swoje pokazy performance zaprezentowali m.in. Arti Grabowski, Kamil Guenatri, Irma Optimisti, Jeffery Byrd, Paweł Kwaśniewski, Mehdi Farajpour oraz grupa „Łódź Kaliska”.

Od 2015 roku realizujemy również projekt „Postój ze sztuką” na kaliskich przystankach, gdzie cyklicznie prezentujemy prace wybranych artystów.  Do tej pory byli to m.in.  Anna Kutera, Michał Szlaga, Tomasz Machciński, Karol Radziszewski, Michał Knychaus, Xawery Wolski, Olga Kowalska, czy Irena Kalicka.

Galeria od 1977 roku prezentowała wystawy za granicą m.in. we Włoszech, Finlandii, Chinach, Rumunii, Niemczech, Rosji. W ramach współpracy z miastami partnerskimi Hamm (Niemcy), La Louviere (Belgia) i Heerhugowaard (Niemcy) oraz okręgu Calgary w Kanadzie odbywają się prezentacje pozwalające na współpracę środowisk artystycznych.

W latach 1978-2006 z inicjatywy Galerii odbywały się również plenery malarskie w uroczych zakątkach Ziemi Kaliskiej, których uczestnikami byli zarówno artyści kaliscy, jak i goście z Polski oraz z zagranicy. W roku 1995 oraz 1998 na plenerach gościł także Jan Tarasin.

Galeria we współpracy z Fundacją Haliny Sroczyńskiej w Opatówku, Zarządem Rejonowym PCK w Kaliszu, Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami czy z wolontariuszami z IV LO w Kaliszu czterokrotnie organizowała aukcje charytatywne. W 1997 były to aukcje na rzecz Domu Dziecka w Kłodzku (po powodzi). W1998 i 1999 roku na rzecz Domu Dziecka w Liskowie, w 2000 roku dwie aukcje dla zwierząt z kaliskiego schroniska oraz chorego dziecka, a w 2002 na stworzenie oddziału opieki długoterminowej.

Galeria współpracuje również z instytucjami kultury m.in. z kaliskim Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego. W 2002 roku na wirydarzu Galerii pokazano przygotowany przez Teatr spektakl „Raj”. W sumie zagrano go tutaj 4 razy. Jako partnerzy realizowaliśmy w 2017 roku półkolonie dla dzieci i młodzieży „Puls Miasta” oraz cykl bezpłatnych warsztatów w ramach projektu „Współ-pracuj w kulturze”, dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  BWA przez 20 lat współpracowała również z teatrem amatorskim „Teatr 24”, który w przestrzeni Galerii wystawiał średnio 5 pokazów rocznie.

Galeria od lat prowadzi działalność edukacyjną. W 1994 roku zainicjowano „Pracownię pod Galerią” dedykowaną dzieciom, która obecnie pod nazwą „Laboratorium Sztuki” prowadzi także warsztaty dla dorosłych. Trzykrotnie w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gołuchowie została zorganizowana „Zielona Sztuka” – plener artystyczny dla najmłodszych. Warsztaty i wykłady prowadzone przez wielu znakomitych artystów tj. Jarosław Kozłowski, Artur Żmijewski, Aleksandra Wasilkowska czy Irena Kalicka pozwoliły uczestnikom na rozwijanie talentów plastycznych a połączenie sztuki z ekologią i nauki z zabawą dało im dodatkowo szansę pogłębiania zainteresowań. Z uwagi na dużą wymianę kreatywnej energii „Zielona Sztuka” jest bardzo dobrze przyjmowana przez całe środowisko lokalne.

Dla osób pragnących pogłębić specjalistyczną wiedzę Galeria organizuje wykłady dotyczące różnorodnych problemów sztuki współczesnej, na których gościli m.in. prof. Jarosław Kozłowski, Iwo Zmyślony, Adam Mazur, Ewa Gorządek, Ewa Tatar, prof. Izabella Gustowska, prof. Marcin Berdyszak, dr Mikołaj Iwański, Małgorzata Paszylka-Glaza, Mikołaj Poliński, prof. Piotr Łuszczykiewicz czy Anna Tabaka.

Rozwijaniu plastycznych zainteresowań wśród dzieci i młodzieży służy również konkurs „Świat dziecka”, który organizowany jest od 32 lat. Przez cały czas cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba nadsyłanych każdego roku prac – w sumie było ich 32 586. W czasie trwania wystaw w Galerii odbywają się również tematyczne warsztaty plastyczne dla przedszkoli i szkół.